Science Café > Organizátoři > Představujeme organizátory SC: Kladno

Představujeme organizátory SC: Kladno

Před časem jsme vám přinesli první díl nové rubriky, ve které vám postupně budeme představovat organizátory Science Café po celé České republice. Pro vás je to tak jedinečná příležitost dozvědět se, kteří nadšenci za tímto projektem stojí. Dnes se podíváme za organizátory do Kladna.

Science Café do Kladna přinesl Roman Hájek se spolkem Halda v roce 2012. Někdejší „černé Kladno“ se v posledních několika letech začalo pozvolna měnit v univerzitní město se špičkovými vědeckými pracovišti – především díky působení Fakulty biomedicínského inženýrství ČVUT, která do města přišla roku 2005. Romanovi s jeho týmem ale zároveň přišlo, že se o vědeckém výzkumu na FBMI moc neví a že v Kladně obecně chybí formát akce, která by nějak více přibližovala českou vědu veřejnosti. Shodou náhod ve stejné době narazili na Science Café v Praze – a bylo to. Od samého začátku spolupracují s FBMI a od září 2015 jsou večery dokonce přímo v jejích prostorách. Do předchozí kavárny se totiž už všichni nevešli, a to je asi největší ocenění veškeré práce.

Science Café v Kladně mají v současnosti na starost celkem čtyři nadšenci, všichni nějakým způsobem vysokoškoláci s kontakty do různých oborů a oblastí:

Roman Hájek – hlavní koordinátor kladenských diskuzních večerů, který zároveň řeší i propagaci. Do té se ale organicky zapojují všichni. Roman se ve volném čase stará také o knižní produkci Haldy a řídí její další aktivity. A když mu nějaká chvilka zbyde, rád si přečte dobrou knihu nebo zajde do divadla či kina.

Dalšími členy týmu jsou Míša Hájková, Radka TrojanováDominik Pek. Shánění hostů, roznos plakátů a šíření informací kde se dá, to jsou jen některé z činností, na kterých se všichni podílejí a které musejí zvládnout. Dominik navíc odbavuje všechny záznamy na SlidesLive.

3 otázky na Romana Hájka

Máš nějakou vzpomínku na Science Café, které bylo zvlášť zábavné či jinak zajímavé?
Pro mě osobně to bylo Science Café s profesorem Petrem Slavíčkem, které jsme nazvali Přednáška o ničem. To bylo – paradoxně – něco! Šlo asi o nejzábavnější kladenské Science Café, a to přesto, že se věnovalo něčemu na první pohled tak neatraktivnímu, jako je vakuum. Ostatně mrkněte se, existuje z něj záznam.

Koho by sis přál mít na Science Café jako hosta a proč?
Egyptologa Miroslava Bártu. Protože určitě každý z nás aspoň na chviličku zatoužil, že bude v tajemných pyramidách luštit obrázkové písmo a přinášet zásadní objevy o fungování fascinující egyptské civilizace. A profesor Bárta to skutečně dělá.

Co ti osobně Science Café nejvíce přineslo?
Milé poznání, že se v Kladně každý měsíc najde třicet a více nadšenců, kteří si přijdou poslechnout něco o vědě. V roce 2012 jsme ani nedoufali, že se dostaneme ke 30. večeru a že zájem o Science Café stále poroste.

Fandíte Science Café?

 

Jsme na sociálních sítích