Science Café > Organizátoři > Představujeme organizátory SC: Plzeň

Představujeme organizátory SC: Plzeň

Vznik Science Café v Plzni lze datovat do roku 2013, kdy zdejší „budoucí“ tým objevil Science Café napřed na internetu a pak i naživo v Praze. Projekt se jim zalíbil a rozhodli se, že Plzeň do sítě neformálních přednášek určitě připojí.

U samého začátku stály Ivonna Doležalová, Ivona Doležalová ml.Miriam Petrová, později se připojil Jan Tauber. Ivonna a Miriam zajišťují domlouvání hostů a komunikaci s nimi, Ivona komunikuje s centrálou, fotografuje, řeší propagaci a správu profilu na Facebooku. Plakáty vznikají ve spolupráci s Honzou, který pořizuje fotografické i zvukové dokumentace přednášek a je správcem techniky plzeňského Science Café.

„První Science Café v Plzni se konalo 18. září 2013 v kavárně Zach’s Café, kde jsme působili více než dva roky. Se zvyšujícím se počtem návštěvníků jsme byli nuceni najít nový, větší prostor. A protože kde bychom mohli být vědě blíže než na univerzitě, azyl nám od ledna letošního roku poskytuje univerzitní kavárna Íčko v centru Plzně,“ říká Honza.

A co na sebe členové plzeňského týmu prozradili?

Jan Tauber  je aktuálně jediný mužský člen týmu Science Café Plzeň.

„Od útlého věku mne fascinovala architektura, zejména ta historická. Tento koníček mě dovedl až ke studiu na SPŠ stavební, obor stavební obnova. Další kroky mne vedly na ZČU, kde jsem začal studovat archeologii a po šesti letech tento obor ukončil magisterským titulem. Během studií jsem se dostal k fotodokumentaci archeologických lokalit, což vzbudilo můj zájem o fototechniku obecně. Při postgraduálním studiu jsem pak začal pracovat právě v prodejně zaměřené na fotoslužby, kde jsem zůstal dodnes.“

Kromě studia a návštěv středověké architektury, archeologie a fotografování jsou jeho dalšími koníčky železniční doprava a s tím spojené cestování. Pokud má zrovna čas, rád poznává zajímavá místa České republiky. Kromě míst spjatých s historickou nebo přírodní zajímavostí se velice rád zúčastní i horských túr. Značnou část svého volného času věnuje i sportovním aktivitám, zejména badmintonu, běhu, běžeckému lyžování a fitness.

Miriam Petrová pracuje jako vedoucí vychovatelka na jedné plzeňské škole. Věda ji zajímala vždycky, často poslouchá odborné pořady v rozhlase nebo čte různá odborná pojednání.

Ivonna Doležalová pracuje v Krajském centru vzdělávání a Jazykové škole Plzeň, kde zajišťuje realizaci odborných seminářů pro pedagogické pracovníky.

„Přednášky, podobné Science Café, jsem pořádala již před 20 lety v mém předchozím zaměstnání, v Zoo Plzeň. Science Café tak vlastně příjemně navázalo na to, co mě bavilo již tenkrát – zprostředkovat lidem setkání se zajímavým hostem, se zajímavým tématem, umožnit rozšíření vědomostí a prožít příjemný večer mezi podobně naladěnými lidmi. “

Ivona Doležalová ml. je kolegyní Honzy ve Fotolabu, kde zastává post vedoucí. Toho času se pohybuje v zahraničí.

„Objevitelkou Science Café je vlastně ona. Upozornila mě na něj a pak už jsme se společně s Miriam velmi rychle domluvily na tom, že Plzeň do projektu prostě zapojit musíme. S o to větším nasazením, když jsme zjistily, že Plzeň v síti ještě není! Po dvou letech fungování jsme potkaly kamaráda, šéfa organizace pořádající akce v Plzni, který, když od nás slyšel, že jsme tu rozběhly Science Café, reagoval překvapeně – Cože, vy jste mi to vyfoukly? Já to nedávno objevil na internetu, to jsem chtěl udělat já… “ dovysvětluje Ivonna.

Pár otázek na plzeňské organizátory

Proč Science Café děláte? 
Honza: Považuji účast na organizaci Science Café za velmi smysluplné vyplnění volného času.
Miriam: Líbí se mi setkávání s vědychtivými lidmi.

Jaká je Vaše nejmilejší vzpomínka z některého z večerů Science Café?
Ivonna: Určitě na přednášku fyzika Luboše Motla a jeho povídání o Higgsově bosonu. Podával nám to takovým způsobem, že jsme tomu ten večer rozuměli všichni 🙂
Miriam: Velmi poutavé bylo povídání o vědecké mikrofotografii s Petrem J. Juračkou.

V čem vidíte největší poslání Science Café?
Honza: Domnívám se, že Science Café dokáže popularizovat široké spektrum vědních oborů a inspirovat a přimět lidi ptát se a zamýšlet se.

Koho byste si přál/a mít na Science Café jako hosta a proč?
Honza: Danu Drábovou. Dle mého názoru se jedná o velice inteligentní a cílevědomou dámu, která mne dokáže svým povídáním vždy zaujmout.
Miriam: Ráda bych návštěvníkům Science Café umožnila poslech informací týkajících se nanotechnologií.
Ivonna: Odborníka, který by nám řekl, jak funguje lidské tělo. Co se v něm děje, co spolupracuje s čím a proč.

Co byste Science Café popřála do dalších let?
Ivonna: Dlouhá léta a báječné organizátory.
Miriam: Dychtivé posluchače.

Co Vám osobně Science Café nejvíce přineslo?
Miriam: Setkávání s lidmi podobné krevní skupiny.
Honza: Mnoho zajímavých kontaktů ve vědecké sféře i mezi našimi posluchači.
Ivonna: Radost z toho, že na naše středy se těší spousta lidí. To je příjemný pocit.

predstaveni_plzen

Jsme na sociálních sítích