Science Café > Organizátoři > Představujeme organizátory SC: Jindřichův Hradec

Představujeme organizátory SC: Jindřichův Hradec

Science Café v Jindřichově Hradci vzniklo v roce 2012 jako odpověď na výzvu o zapojení se do projektu na oficiálních stránkách Science Café. Jana Závodská, zakladatelka a organizátorka, řadu let pracovala v týmu profesora Evžena Amlera na Ústavu experimentální medicíny AV ČR v Praze, a tak měla k vědě vždy velice blízký vztah.

První jindřichohradecké Science Café ve výsledku spatřilo světlo světa v úterý 11. září 2012 v kavárně FotoCafé, kterou paní Závodská vlastní. A kdo jiný ho mohl zahájit než právě pan profesor Amler.

V květnu letošního roku jsem pořádala již 38. Science Café. Snažím se přednášky spojit, tedy pokud to jde, s procházkou (například jako teď v květnu) nebo s výstavou přednášejících…“

A kdo všechno se na organizaci jindřichohradeckých večerů podílí?

Jana Závodská – jak již bylo naznačeno, kavárna Fotocafé, kde se diskuzní večery s vědci každý měsíc konají, patří právě jí.

„Mám ráda zvířata a tak podporuji a pomáhám místnímu spolku Cibela, který se věnuje především mikroazylům pro pejsky a kočičky. Společně organizujeme charitativní bazárky pro jejich potřeby. Podporuji nejen je, ale i dobrotety, se kterými v kavárně pořádáme charitativní bazárek pro předčasně narozená miminka v místní nemocnici. Samozřejmě ale pořádám akce i jiného zaměření tak, aby si každý mohl vybrat z připraveného programu to své.“

Eva Tunklová pracuje jako koordinátorka Místní akční skupiny a zároveň je vášnivou fotografkou – každý večer Science Café tedy pečlivě zdokumentuje a pak se o vše s fanoušky podělí na Facebooku.

Milada Petrů je ředitelkou Jihočeské hospodářské komory a pomáhá celému týmu s reklamou. Ráda sportuje, jezdí na kole a stará se o svou rozsáhlou zahradu.

„Společně nás baví seznamovat se s osobnostmi ze světa vědy, protože od nich se člověk vždy dozví něco nového. Vděčné jsme zároveň za každého, kdo je ochoten nám jakkoli pomoci a udržovat tak projekt Science Café živý.“

3 otázky na Janu Závodskou

Proč Science Café děláte?
Jsem ráda mezi lidmi a baví mě se seznamovat s osobnostmi české vědy a dalšími odborníky z jiných oborů. Moc se mi líbí spojení kavárny s přednáškou, kde si mohou posluchači v klidu poslechnout něco zajímavého a vychutnat si při tom kávu či cokoli jiného 🙂

Co byste Science Café popřála do dalších let?
Přála bych Science Café další nápady, další aktivní přispěvatele, další lidi, kteří se budou chtít podílet na šíření vědecké práce tak, aby ji pochopila i široká laická veřejnost. Také bych si přála, aby se diskusní večery rozšířily do co nejvíce měst po celé republice.

Máte z některého z večerů Science Café nějakou milou vzpomínku?
Jednou nám přednášel pan profesor Jiroušek o umělé inteligenci, kterou nám chtěl názorně přiblížit na tabuli. Nikdo v místnosti nedokázal rozpoznat, co vlastně pan profesor kreslil, ale zároveň se nikdo neozval, že tomu nerozumí. Jazyk se lidem rozvázal až u sklenky vína po skončení přednášky a na toto téma se hovořilo snad ještě další tři hodiny.

 

JH 1 Tým z Jindřichova Hradce Tým z Jindřichova Hradce

Jsme na sociálních sítích