Science Café > Praha > Červnové SC v Praze bude o strupovitosti jabloní a šlechtění jejich rezistentních odrůd

Červnové SC v Praze bude o strupovitosti jabloní a šlechtění jejich rezistentních odrůd

Čeští šlechtitelé jabloní z Ústavu experimentální botaniky AV ČR jsou pozoruhodně úspěšní. Ve světě se ročně prodají statisíce stromků jejich odrůd, které jsou odolné proti některým chorobám, což snižuje počet chemických postřiků, které musí pěstitelé používat na ošetřování jabloní.


Jak vypadá práce českých vědců, kteří jabloně šlechtí?


Přijďte se zeptat na Science Café! V úterý 14. června od 19 hodinIng. Radkem ČernýmÚstavu experimentální botaniky AV ČR. Jako tradičně v kavárně Potrvá (Srbská 2, Praha 6). Účast můžete potvrdit na Facebooku.


Pro odborníky přidáváme vědeckou anotaci vystoupení hosta, ale nebojte, Science Café bude i pro laiky 😉


Šlechtění jabloně na rezistenci ke strupovitosti zejména pro ekologické ovocnářství

Strupovitost (Venturia inaequalis) je obecně považována za nejzávažnější houbovou chorobu jabloně. Vyšlechtění odrůd s trvalou rezistencí ke strupovitosti a zlepšenými hospodářskými vlastnostmi jsou dnes hlavními cíly výzkumné stanice Ústavu experimentální botaniky ve Střížovicích u Turnova. Program šlechtění využívá genetické zdroje rezistence ke strupovitosti monogenního typu Vf z planého druhu Malus floribunda, které jsou identifikovány pomocí molekulárních markerů. Vedle monogenní rezistence jsou při šlechtění intenzivně využívány vybrané odrůdy s polygenní tolerancí ke strupovitosti a k padlí jabloňovému (Podosphaera leucotricha). Současný výzkum je zaměřen zejména na posílení rezistence kombinací rezistence Vf s tolerancí na polygenním základě. Odrůdy vyšlechtěné v rámci tohoto programu jsou právně chráněny v České republice, Švýcarsku, Evropské unii a USA a uplatňují se zejména v ekologickém ovocnářství v zemích Evropské unie a v USA. Na stanici jsou rovněž šlechtěny odrůdy rezistentní k chorobám s kompaktním sloupovitým růstem, které jsou obchodovány v Evropské unii především pro domácí zahrady.


Jsme na sociálních sítích