Science Café > České Budějovice > SC České Budějovice 14/03: Žánrová literatura v současné kultuře

SC České Budějovice 14/03: Žánrová literatura v současné kultuře

Moderní věda obsahuje stovky oborů a tisíce specializací. V Science Café, byť systematicky vedeném, nelze obsáhnout všechny. Naše snaha o propagaci vědy je jen pouhým průřezem napříč vědou.
Literární věda nepatří k těm, o nichž by se psalo v souvislosti s velkými objevy a mimořádnými událostmi. A přece se nepřímo dotýká velkého množství lidí. Tedy pokud čtou a pokud si čas od času přečtou nějaké pojednání o literatuře či odbornou recenzi nějakého literárního díla.
Pro uvedení našeho březnového tématu jsme si vypůjčili definice z Wikipedie: “Žánrová literatura je literatura, která neklade důraz na uměleckost vyjádření, autorskou autenticitu či originalitu formy, ale snaží se naopak dodržet pravidla některého z tradičních žánrů, a to povětšinou populárních (v tomto smyslu je synonymem populární literatury). Kolem žánru je často shromážděn sbor fanoušků, nezřídka organizovaný, nebo dokonce subkultura. Často existují vlastní oborová sdružení, která trvají na tom, že díla v žánru musejí být hodnocena podle specifických kritérií a také tato sdružení často udělují vlastní ceny. K hlavním větvím žánrové literatury patří především detektivka a krimi, literatura pro děti, sci-fi a fantasy, horor a thriller, humoristická literatura, western, dobrodružná literatura, červená knihovna, někdy je k žánrové literatuře počítán i komiks, který stojí na rozhraní výtvarného umění.”
Žánrová literatura je určitě fenomén, který se promítá do dalších oblastí kultury, zejména filmové tvorby a občas i všedního života. Vzpomeňme např. filmový cyklus inspirovaný dílem J. R. R. Tolkiena, TV série “Hry o trůny” podle ságy G. R. R. Martina nebo v českých zemích specifický fenomén tvorby K. Zemana na motivy díla J. Verna.
Právě žánrová literatura a její vliv na kulturu obecně je tématem našeho příštího Science Café.

  • Změnil se nějak žánrový terén v současné literatuře?
  • Dokáže literatura stále oslovovat?
  • Pokud ano, tak jak a koho?
  • Jakým způsobem se současná literatura vztahuje k minulosti, tradici?

 

Na tyto a další otázky se nám pokusí odpovědět náš host, literární teoretik Ladislav Nagy.

Termín: 14. 3. 2023, 17:30

Místo: Horká vana, Česká ul., České Budějovice

Host: Doc. PhDr. Ladislav Nagy, Ph.D., Ústav anglistiky, Filozofická fakulta JU

Vstupné: 40 Kč

FB událost: https://fb.me/e/usF7oXCw

SC České Budějovice

Fandíte Science Café?

 

Jsme na sociálních sítích