Lze zemětřesení aspoň částečně předvídat? A jak se na něj lze připravit? Jaké vlastnosti musí mít moderní stavby, aby seismickým vlnám odolaly? A jak se na zemětřesení připravovali lidé v minulosti?
Hosty březnové Science Café v Praze budou Tomáš Fischer z Ústavu hydrogeologie, inženýrské geologie a užité geofyziky a Jiří Máca, děkan Fakulty stavební ČVÚT.
Akci budeme i streamovat, a to na adrese: https://www.youtube.com/live/LX-Xa9EOgu8?feature=share. Otázky můžete klást prostřednictvím aplikace sli.do: https://app.sli.do/event/h6aHC9dtYqhtDoQxGPxxbH
Níže uvedeme anotace jednotlivých přednášek:
TOMÁŠ FISCHER – PŘEDVÍDÁNÍ ZEMĚTŘESENÍ
Zemětřesení je pro lidstvo hrozbou od nepaměti. Už v antickém Řecku se lidé snažili porozumět jeho příčinám. Vznikaly tak první představy o tom, jak to vypadá pod zemským povrchem. Studium zemětřesení nám tak umožnilo porozumět stavbě a vývoji naší planety a také najít způsoby, jak zmírnit jeho zničující důsledky. Proč ale stále neumíme zemětřesení spolehlivě předvídat, o čemž jsme se přesvědčili nedávno v Turecku? A jak nám poznání malých zemětřesení pomáhá porozumět těm velkým?
JIŘÍ MÁCA – SEISMOLOGICKY ODOLNÉ KONSTRUKCE
Termín: 14. 3. 2023 (úterý), 19:00
Místo: Kampus Hybernská, Hybernská 4, Praha
Hosté: Tomáš Fischer (Ústavu hydrogeologie, inženýrské geologie a užité geofyziky) a Jiří Máca (Fakulta stavební ČVÚT)
Vstupné: zdarma
FB událost: https://www.facebook.com/events/594963138843435