Science Café > Vědci proti trudomyslnosti > Tomáš Grim: Každý soumrak vytváří podmínky pro úsvit

Tomáš Grim: Každý soumrak vytváří podmínky pro úsvit

Povzbudivá poselství českých vědců v časech špatných zpráv

1„V čase krize někteří ‚jedeme na 200 %‘, jiní řeší, ‚jak se vyrovnáme s nudou‘ (obojí cituji).
Reakce na současnou situaci tedy zjevně nevypovídají jen o ní. Diverzita reakcí nám v první řadě (žádný objev) nastavuje zrcadlo – jak vnímáme svět my, obyvatelé země, která dává možnost žít tak snadný a pohodlný život, že snadněji už to na světě téměř nejde?
Že všechno zlé je k něčemu dobré, papouškujeme často.
Že úplně stejně všechno dobré je k něčemu zlé, bohužel často zapomínáme.
Za všechno se něčím platí. Za život ve velkých populacích, mimo mnoha jiných nevýhod, i rizikem epidemií (to v malých populacích nelze). Zářná budoucnost úplné životní jistoty by, slovy Standy Komárka, obnášela i autobusy vypolstrované molitanem a ženoucí se rychlostí 5 km/hod. Ano, 100% bezpečná společnost by si vyžádala jisté oběti…
Když se naše sociální a ekonomická vata změní, snadno sklouzneme k mentálním zkratům: změna = krize, kolaps, hrůza. Příklad? Pokud je současná klimatická změna krize, pak je planeta v krizi celé čtvrtohory. Čtvrtohory představují cca 30 extrémních klimatických výkyvů z dob ledových do meziledových, mnohem silnějších než současná změna podnebí. A můžeme s jistotou říct, že to zvířátkům a rostlinkám zas tak nevadí. Ty druhy totiž onu ‚krizi‘ přežily mnohdy už od třetihor.
Změny (musíme je skutečně nazývat krizemi?) jsou příležitost. Šance dělat něco jiného. Dnešní omezení např. poskytuje čas na zastavení a sebereflexi. Třeba toho, že hnát se neúnavně vpřed – ekonomicky či kariérně – je nejen únavné, ale v posledku hlupácké: vyšší HDP či mzda neznamená větší radost ze života.
Krize je jen v hlavě, tedy těch, kteří nevatové podmínky buď nezažili, nebo na ně zapomněli, nebo je viděli jen v TV. Mnohé reakce na změny, ať už klimatické či jiné, připomínají dojmy člověka, který na Zemi zažil jeden den. Večer se děsí, že soumrak znamená krizi, konec světa. V jeho nereprezentativní subjektivní zkušenosti to smysl dává. Jestli nás však historie něčemu učí, tak tomu, že každý soumrak vytváří podmínky pro úsvit.“

Tomáš Grim
ornitolog, toho času na volné noze, tomasgrim.com

Science Café Czech Republic přináší v době plné špatných zpráv poselství od českých vědců v akci #vedciprotitrudomyslnosti

Fandíte Science Café?

 

Jsme na sociálních sítích