Science Café > Praha > Můžeme uměle přeřídit naše biorytmy? Odpoví Helena Illnerová na pražském Science Café

Můžeme uměle přeřídit naše biorytmy? Odpoví Helena Illnerová na pražském Science Café

Další pražské Science Café má poetický název: „Osvícený“ spánek, don Quichot a skřivánci a sovy.


Dobrý noční spánek je požehnáním. Jeho nedostatek může být rizikovým faktorem pro vznik metabolických, kardiovaskulárních či nádorových onemocnění.


Únorové Science Café se zaměří na strukturu spánku, jeho řízení biologickými hodinami i tlakem na spánek závislým na době od probuzení, osvětlí, proč někdo je sova a jiný skřivánek, jak a které světlo synchronizuje individuální lidské hodiny s vnějším dnem  a ovlivňuje naši náladu, pozornost, schopnost učení a ospalost a přinese i návod, jak zdravě spát.


A pozor: Přednesené názory na spánek se nebudou dramaticky rozcházet s moudrostí dona Quichota a jeho služebníka Sancho Panzy.


O tom všem bude vyprávět prof. Helena Illnerová, bývalá předsedkyně Akademie věd ČR, která se zaměřuje na studium biorytmů. V úterý 11. února od 19 hodin v kavárně Potrvá (Srbská 2, Praha 6). K události se můžete připojit i na Facebooku.


A protože prof. Illnerová byla už hostem například brněnského Science Café, nabízíme vám k přečtení starší rozhovor, který pořídila Kristýna Kounková ze Science Café Brno: Základem je pravidelnost a soulad s vnitřními hodinami, říká Helena Illnerová

Fandíte Science Café?

 

Jsme na sociálních sítích