Science Café > Kolín > NOVINKA! Science Café v KOLÍNĚ: O superorganismu a jeho domácnosti už 8. 11.

NOVINKA! Science Café v KOLÍNĚ: O superorganismu a jeho domácnosti už 8. 11.

V listopadu se poprvé setkáme také v Kolíně!

A tématem bude včelí superoarganimus. Někdo by simožná řekl, že včely jsou fascinující svoření, i když… žijí vlastně v absolutistánu. Mají přece královnu a všechno je v nich geneticky naprogramované! Vlastně žádný zázrak. Jen biologický stroj.

Jak je to ale doopravdy? Jak to, že včelí rodiny přežívají na zemi už miliony let? Jak se dělí o práci, předávají si informace, rozhodují se, co budou dělat a kdy? Se včelami se lidstvo setkává od pradávna, několik set let se je snaží nejen „rabovat“, ale také trochu „chovat”. A s tím roste i poznání jejich světa a překvapivých principů, na kterých včelstvo funguje. Výzkumy posledních desetiletí totiž ukazují, že nejde o včelu jako jedince. Zajímavým živým organismem jako takovým není osamělá včelka-osobnost, ale celý roj, který tvoří tzv. superorganismus. (Mravenci to mají podobně, v protikladu k romantickým představám Hollywoodu). Není to však nakonec podobné i s námi lidmi? Nemohou nám být včely nakonec učitelkami demokracie?

Průvodcem po včelím superorganismu nám bude  Dalibor Titěra, který včelaří od dětství a od sedmdesátých let je také pracovníkem, vedoucím a posléze i spolumajitelem Výzkumného ústavu včelařského v Dole u Libčic nad Vltavou.

Těšíme se na viděnou ve čtvrtek 8. listopadu od 19 hodin ve Skautském institutu (Kouřimská 105).

 

Fandíte Science Café?

 

Jsme na sociálních sítích