Science Café > Jihlava > SC Jihlava 12/04: Stopařův průvodce exoplanetární zoo

SC Jihlava 12/04: Stopařův průvodce exoplanetární zoo

O světech kolem jiných hvězd lidé spekulovali už před stovkami let. Teprve dvě a půl desetiletí ovšem skutečně víme o jejich existenci a postupně zjišťujeme více o jejich vlastnostech. Už teď víme, že planetární systémy zdaleka nejsou vzácností. Jsou však vzácné soustavy podobné té naší?
Uspořádání známých soustav je pro nás mnohdy překvapivé a značně odlišné od toho, co známe ze sluneční soustavy. Jak tato pozorování ovlivnila naše poznatky o vzniku a vývoji hvězdných soustav? A především, jak se ptá řada odborníků i laiků, jak běžné mohou být v naší galaxii planety podobné Zemi?
Vydáme se na cestu historií kosmického průzkumu, oboru astrobiologie i samotných soustav. Přednášku sice strávíme bezpečně v obyvatelné zóně, ale ukážeme si, v čem je její koncept přínosný a v čem příliš zjednodušený. Najít svět s podmínkami podobnými Zemi totiž zdaleka nebude jednoduché a záleží na celé řadě faktorů… K 55. výročí historického letu Jurije Gagarina se tak podíváme do míst, kam sice lidská noha ještě dlouho a možná nikdy nevkročí, ale kosmické teleskopy mohou být našima očima do dálek.
úterý 12. dubna od 18 hodin nás na kosmickou výpravu vezme Julie Nováková. Sraz v  Radniční restauraci (Masarykovo nám. 66/67).

Jsme na sociálních sítích