Science Café > České Budějovice > SC České Budějovice 05/02: Bahňáci – rekordmani v ptačí říši

SC České Budějovice 05/02: Bahňáci – rekordmani v ptačí říši

Jaro je sice ještě daleko, už za chvíli se ovšem na cestu ze svých zimovišť vydají první ptačí migranti. A mezi ty nejzdatnější patří ptáci z podřádu bahňáků.

Bahňáci jsou z mnoha důvodů pozoruhodní ptáci. Často se u nich o mláďata stará samec a samice také bývají výrazně barevnější. A vzhledem k jejich migračním schopnostem jde také o druh citlivý na změny životního prostředí.

Právě to na bahňácích zaujalo mladého zoologa Vojtěcha Kubelku. Za výzkumem bahňáků vyrazil v roce 2017 na expedici financovanou Nadačním fondem Neuron. A výsledkem byla studie v prestižním časopise Science, v níž vědci potvrdili, že v lokalitách s vyšší mírou klimatické nestability jsou vajíčka bahňáků častěji kořistí predátorů.

Vojtěch Kubelka, který aktuálně působí mimo jiné jako vědecký koordinátor na univerzitě v maďarském Debrecenu, bude hostem Science Café v Českých Budějovicích, které proběhne v úterý 5. února 2019 od 18:00 v klubu Horká vana (Česká 7).

Řeč bude mimo jiné o tom, jak uletět bez zastávky několik dní přes celý Pacifik, jaké jsou migrační rekordy jihočeských bahňáků či co bahňáky ohrožuje a jak jim můžeme pomoci.

Pokud jste na facebooku, pak se můžete podívat i na detaily této události.

SC České Budějovice

Jsme na sociálních sítích