Science Café > Broumov > SC Broumov 25/04: Jak se dělá korektor české gramatiky

SC Broumov 25/04: Jak se dělá korektor české gramatiky

Automatický “korektor pravopisu”  je schopen nás upozornit na to, když při psaní textu uděláme chybu (“překlep”), a vznikne tak slovo, které v češtině neexistuje (třeba “čšetina” místo “čeština”). Korektor gramatiky však stojí před daleko těžším úkolem: rozpoznat, že věta je špatně jako celek, i když v jednotlivých slovech žádný “překlep” není. Ti, kdo používají textový procesor MS Word, tyto dva programy znají jako “červené” a “zelené” vlnovky.

V přednášce se budeme nejprve věnovat obecně teoretickým úvahám o tom, co je „zaručeně“ gramaticky chybná konstrukce (jakéhokoliv) jazyka. Druhá část setkání nám poodhalí možnosti, jak takové negramatické konstrukce a věty teoreticky definovat a na takovém základě popsat tak přesně, aby je zvládl odhalit i počítačový program. Na závěr si ukážeme, jak podstatný rozdíl je mezi samotným zjištěním, že věta není dobře, a návrhem její opravy. A jako úplný bonus nakonec se seznámíme s výrazem “serendipita”  a v jejím rámci uvedeme i jisté teoretické (a pro rodilé mluvčí češtiny snad dokonce zábavné) dopady celé práce.

Přednáškou bude návštěvníky provázet Karel Oliva – jazykovědec a popularizátor českého jazyka a znalostí o něm. Vystudoval matematickou lingvistiku na Matematicko-fyzikální fakultě Univerzity Karlovy, působil v Bulharské akademii věd, na univerzitě v německém Saarbrückenu a ve výzkumném ústavu pro umělou inteligenci ve Vídni, poté byl dlouhá léta ředitelem Ústavu pro jazyk český Akademie věd. Je autorem dlouhé řady odborných i popularizačních publikací, s výsledky jeho aplikované vědecké práce se setkáváte i v programovém balíku Microsoft Office.

Termín: 25.4. 2019 (čtvrtek), 18:00

Místo: Klášter Broumov, sál Kreslírna, Klášterní 1, Broumov

Přednášející: Karel Oliva

Rezervace: martina.junkova@broumovsko.cz, tel. 734 443 165

Vstupné: 60 Kč / 30 Kč (studenti a U3V)

Facebooková stránka akce

Pořádá Agentura pro rozvoj Broumovska.

Veronika Kašpárková

Fandíte Science Café?

 

Jsme na sociálních sítích