MENU
tt

VIDEO: Science Café o metaforách v politice

Co je zač jaderný chemik? Seznamte se v květnu na...

17. 1. 2014 Praha

Můžeme uměle přeřídit naše biorytmy? Odpoví Helena Illnerová na pražském Science Café

Další pražské Science Café má poetický název: „Osvícený“ spánek, don Quichot a skřivánci a sovy.


Dobrý noční spánek je požehnáním. Jeho nedostatek může být rizikovým faktorem pro vznik metabolických, kardiovaskulárních či nádorových onemocnění.


Únorové Science Café se zaměří na strukturu spánku, jeho řízení biologickými hodinami i tlakem na spánek závislým na době od probuzení, osvětlí, proč někdo je sova a jiný skřivánek, jak a které světlo synchronizuje individuální lidské hodiny s vnějším dnem  a ovlivňuje naši náladu, pozornost, schopnost učení a ospalost a přinese i návod, jak zdravě spát.


A pozor: Přednesené názory na spánek se nebudou dramaticky rozcházet s moudrostí dona Quichota a jeho služebníka Sancho Panzy.


O tom všem bude vyprávět prof. Helena Illnerová, bývalá předsedkyně Akademie věd ČR, která se zaměřuje na studium biorytmů. V úterý 11. února od 19 hodin v kavárně Potrvá (Srbská 2, Praha 6). K události se můžete připojit i na Facebooku.


A protože prof. Illnerová byla už hostem například brněnského Science Café, nabízíme vám k přečtení starší rozhovor, který pořídila Kristýna Kounková ze Science Café Brno: Základem je pravidelnost a soulad s vnitřními hodinami, říká Helena Illnerová

Comments are closed.