Science Café > Pozvánky > SC Zlín 14/03: Porazíme leukémii?

SC Zlín 14/03: Porazíme leukémii?

Když se řekne leukémie, většině z nás naskočí husí kůže. Na tomto Science Café bude mít smysl zahnat strach do kouta a poslouchat. Přivedeme vám totiž někoho, kdo aktivně pracuje na tom, aby pro budoucí generace leukémie strašákem nebyla. Leukémie je v obecném povědomí známa jako rakovina krve, co je však tato nemoc přesně zač?

Nemoc je často spojována s dětmi, nevyhýbá se však ani dospělým. Právě formou chronické lymfatické leukémie, která je nejčastějším zhoubným onemocněním krve u dospělých se zabývá lékař a zároveň molekulární biolog Marek Mráz z výzkumného centra CEITEC v Brně.

V následujících pěti letech se bude moci výzkumu leukémie věnovat intenzivněji. Jako jeden z mála mladých českých vědců vyhrál prestižní soutěž ERC (Evropské výzkumné rady). Přidělení štědrého grantu, který je spojen s výhrou, umožní týmu Marka Mráze (mimochodem laureáta ceny Neuron pro mladé vědce za rok 2018) zkoumat podrobnosti mechanismu, jakým onemocnění vzniká. Cílem je také vyvinout model, který bude sloužit jako nástroj pro testování nových léčiv.

Termín: 14.3. 2019 (čtvrtek), 18:00

Místo: Univerzita Tomáše Bati ve Zlíně, Fakulta technologická, Laboratorní centrum, U15/002 (Vavrečkova 275, Zlín)

Přednášející: Marek Mráz

Vstup zdarma

Facebooková stránka akce

Veronika Kašpárková

Jsme na sociálních sítích