ZRUŠENO – viz nařízení vlády ohledně koronaviru.
Borany – sloučeniny boru a vodíku – jsou úžasné chemikálie. Na Zemi se přirozeně nevyskytují, což znamená, že příroda nenašla způsob, jak je vytvořit. A tak musel zasáhnout člověk.
Náš příběh začíná v roce 1912. Podívejte se s námi na cestu plnou objevů, ve kterých Česká republika sehrála klíčovou roli. Kousek od Prahy bylo zřízeno utajené vědecké pracoviště, jež se stalo strategickým bodem studené války. Provedeme vás prvním stoletím výzkumu boranů plného špionáže, tajemného raketového paliva, polovodičů, mikroelektroniky a moderní medicíny. Ale v historii neskončíme. Velmi vzrušující novinkou je totiž objev boranového laseru, za nímž osobně stojí host březnového Science Café Michael Londesborough a jeho mezinárodní vědecký tým.
Přední vědec a popularizátor vědy Michael Londesborough působí v Ústavu anorganické chemie AV ČR. Oblíbený vědec britského původu v České republice působí od roku 2002. Kromě svého mateřského ústavu se podílí také na popularizačních projektech České televize a Národního technického muzea.
Termín: 12. 3. 2020 (čtvrtek), 18:00
Místo: Univerzita Tomáše Bati ve Zlíně, Fakulta technologická, Laboratorní centrum, U15/002 (Vavrečkova 5669, Zlín)
Přednášející: Michael Londesborough
Vstup zdarma
Zdroj obrázku: Michael´s lab