Z minulosti do budoucnosti: výzvy a zákony civilizací
Žijeme v epoše, která nemá obdoby?
Je náš svět tak unikátní, jak si myslíme?
A budeme první civilizací, která poroste věčně?
Nebo je vše prostě jinak a jsme jen dalším kamínkem do mozaiky příběhů člověka na tomto světě?
Správná odpověď je pravděpodobně ano i ne.
Naše civilizace, úroveň technologií a znalostí obecně, vyspělost komunikací a lékařské péče i míra blahobytu mluví samy za sebe. Stejně tak ovšem můžeme pozorovat, že podobně jako v minulosti i dnes čelíme dobře známým výzvám, jakými jsou nárůst byrokracie, fungování či selhávání elit, role společenské smlouvy i lídrů, nadbytek nebo naopak chybějící zdroje energie, ekonomické krize nebo (ne)schopnost přizpůsobit se proměnám přírodního prostředí. Objevují se i zcela nové výzvy jako například svět zahalený do globální komunikace, sociální sítě, zetabyte informací, rozpor mezi nashromážděnými poznatky a skutečným poznáním, lidská schopnost masivně měnit své přírodní prostředí, epidemie a mnohé jiné.
V loňském ruce publikovaná teorie nazývaná Sedm zákonů nabízí možnost podívat se na dnešní svět jako součást dlouhé časové řady dějin, procesů i dílčích událostí, jejichž charakteristiky prozrazují, že existuje sedm univerzálních zákonů, kterým podléhají všechny civilizace. I my.
Hostem byl prof. Mgr. Miroslav Bárta, Dr., Ředitel českých archeologických výzkumů v Egyptě, Český egyptologický ústav Filosofické fakulty UK.