Příběh ženy ze Zlatého koně a nejstarší Evropané
"Kdo říká, že antropologie je nudná věda, pořádně se mýlí. Příběh lebky Zlatý kůň, která patřila prastaré ženě, je téměř neuvěřitelný. Dlouhých sedmdesát let trvalo, než fosilie, nalezená v padesátých letech minulého století v Česku, poskytla rekonstrukci nejstaršího moderního lidského genomu. To stáří je závratné - více než 45 000 let. Byla to tehdy ve vývoji člověka revoluční doba. Doba expanze našich předků do Evropy..."
Těmito slovy byl uveden článek "Zlatý kůň / Neuvěřitelný příběh z úsvitu dějin člověka" autora Petra Pravdy, jenž byl publikován v lednovém vydání National Geographic Česko. Tento článek se stal naší inspirací a na jeho základě jsme oslovili našeho hosta - Petra Velemínského -, který je jedním ze dvou "hrdinů" druhé etapy výzkumu této vzácné fosilie.
V našem zářijovém jindřichohradeckém SC se mohli diváci seznámit s tímto příběhem, jenž v sobě snoubí osudy pravěkého člověka a postupy moderní vědy.
Lze z 50 let starého nálezu ještě zjistit nové poznatky?
Kdy přišel anatomicky moderní člověk do Evropy?
Přišel v jedné nebo více migračních vlnách?
Provázelo ho mísení s neandertálci?
Byli gravetienští obyvatelé Moravy populární „lovci mamutů“, potomci prvních moderních Evropanů?
Na tyto a další otázky se pokusil odpovědět RNDr. Petr Velemínský, Ph.D., vedoucí antropologického oddělení Národního muzea.