Science Café > Vědci proti trudomyslnosti > Olga Šolcová: Můžeme být hrdí na naše krajany

Olga Šolcová: Můžeme být hrdí na naše krajany

Povzbudivá poselství českých vědců v časech špatných zpráv

„V současné době čelíme všichni situaci, kterou nikdo z nás nezažil. Koronavirus SARS-CoV-2 se rozletěl po světě díky globalizaci neuvěřitelnou rychlostí a jeho přítomnost na nás tvrdě dopadla v podobě nezbytných restriktivních opatření i obav z možné nákazy. Svět se nám zúžil, čas jakoby se zastavil a 90% informací je o nemoci COVID-19. Ale i v této situaci je potřeba hledat nějaká pozitiva. Mezi ně patří obrovská vlna solidarity, která se zvedla mezi lidmi. Ať již jsou to dobrovolníci, kteří pomáhají starším lidem s nákupy, medici pomáhající v nemocnicích, nebo množství žen šijících a rozdávajících nedostatkové roušky; taky jsem jednu dostala, díky. Zároveň můžeme být hrdí na naše krajany. Například na biochemika Tomáše Cihláře, viceprezidenta pro virologii ve firmě Gilead Sciences, jehož tým vyvinul lék proti ebole – Remdesivir, v současnosti klinicky testovaný na COVID-19 a zdá se, že snad úspěšně, nebo na MUDr. Soňu Pekovou, vedoucí laboratoře Tilia, která vyvinula jednodušší test pro kvantitativní detekci viru SARS-CoV-2 umožňující rutinní testování velkého počtu vzorků, o který mají velký zájem v zahraničí a která konečně může také začít testovat. A co se týká budoucnosti, tak největším pozitivem pravděpodobně bude digitalizace státní správy i školství. V minulosti silně pokulhávala, ale díky COVID-19 vše najednou jde.

Hodně zdraví s dostatkem imunity
Olga Šolcová“

chemička, vedoucí oddělení katalýzy a reakčního inženýrství, Ústav chemických procesů AV ČR, v. v. i.

Science Café Czech Republic přináší v době plné špatných zpráv poselství od českých vědců v akci #vedciprotitrudomyslnosti
Pracujete ve vědě a chcete se zapojit do #vedciprotitrudomyslnosti? Napište Science Café Czech Republic zprávu na program@sciencecafe.cz.

Jsme na sociálních sítích