Science Café > Vědci proti trudomyslnosti > Jiří Podolský: Jediná opravdová naděje je, že nám racionální přírodověda zase pomůže

Jiří Podolský: Jediná opravdová naděje je, že nám racionální přírodověda zase pomůže

Povzbudivá poselství českých vědců v časech špatných zpráv

„Byl jsem požádán, abych pro výzvu #vedciprotitrudomyslnosti napsal v této nelehké době něco optimistického, přinesl nějakou dobrou zprávu.
Moje první reakce byla silně odmítavá. Vážně nevím, co pozitivního bych kromě banálních frází mohl napsat. Problémů všude kolem nás teď exponenciálně přibývá. Můj profesní obor není ani lékařský, ani biologický, takže nemám kompetenci se k nim vyjadřovat. A zpráva o objevu další gravitační vlny teď asi moc lidí zajímat nebude.
Pak jsem se ale rozhodl napsat stručnou esej o smyslu vědy a škodlivosti iracionálních přístupů k životu. Určitě si tím řadu uživatelů sociálních sítí znepřátelím. Vědecké svědomí mi ale velí vyjádřit, co si o nastalé krizové situaci myslím, zcela upřímně a otevřeně.
Současná situace je vlastně nevyhnutelným a odborníky již dlouho očekávaným důsledkem našeho ignorování přírodních zákonitostí, naší falešné bezstarostnosti a bezohledného chování k blízkému okolí i k celé planetě. Dopřáváme sluchu antivakcinačním hnutím, pavědcům a mocenským dezinformátorům, zhoubným příkazům četných ideologů a náboženských vůdců. Na vině je samozřejmě i obecná politická hloupost a zbabělost, nesmyslná delokalizace ekonomik, hypertrofie turismu (korunovaného nekontrolovatelným „sdíleným“ ubytováním či plavbami seniorů v přeplněných zaoceánských lodích), glorifikace všemožných komerčních sportů doprovázená jejich masovým napodobováním. Možná už nastal čas to změnit.
Vím, zní to moralisticky a abstraktně. Tak tedy zcela konkrétně: Každému je snad už zjevné, že tradiční čínská medicína na tradiční ani netradiční čínské (a světové) nemoci nepomáhá. Všichni jsme teď také v přímém přenosu viděli, že biologické a epidemiologické procesy nelze ošálit ani urychleným návratem ze zbytečné a riskantní dovolené, ať už v tropech nebo na lyžích.
Jediná opravdová naděje je, že teď, když je nejhůř, nám racionální přírodověda zase (jako už tolikrát v minulosti) pomůže. Citujme Alberta Einsteina: ‚… naše věda je dětinská a prostá, ale přesto je tím nejcennějším, co vůbec máme.‘ “

Jiří Podolský
teoretický fyzik, ÚTF Matfyz /Matematicko-fyzikální fakulta UK/
https://www.youtube.com/channel/UCxfsOe_Vg1-WzUk3Xe5mkIw

Science Café Czech Republic přináší v době plné špatných zpráv poselství od českých vědců v akci #vedciprotitrudomyslnosti
Pracujete ve vědě a chcete se zapojit do #vedciprotitrudomyslnosti? Napište Science Café Czech Republic zprávu na program@sciencecafe.cz.

Jsme na sociálních sítích