Science Café > Vědci proti trudomyslnosti > Jan Chromý: Dívejme se na svět z té lepší stránky

Jan Chromý: Dívejme se na svět z té lepší stránky

špatných zpráv

„Je mi jasné, že říkat, abychom se na život dívali z té lepší stránky, může v současné situaci znít zvláštně. Vždyť nám všem možná o ten život tak trochu jde. Podléhat téhle obavě je ale strašně nebezpečné, a tak bych Vás chtěl touto cestou vyzvat k tomu, abyste se v nové a dosud nepoznané situaci snažili využít maximálně svých schopností a možností k tomu, aby byl svět lepší a radostnější.
Právě v krizi poznáme, jací vlastně jsme. Můžeme ukázat sami sobě i světu, že si umíme pomáhat, že tu jsme jeden pro druhého a že děláme, co umíme, abychom tuto krizi překonali a byli jako společnost mnohem silnější než dřív.
Člověk může mít radost ze společnosti, kde si lidé vzájemně a nezištně pomáhají, jak je v posledních dnech až týdnech vidět na tolika konkrétních malých i velkých případech. My jsme se rozhodli, že vytvoříme platformu, na které budou naši studenti zaměření na učitelství a další kolegové nabízet výuku českého jazyka a literatury pro středoškolské studenty prostřednictvím videokonferencí. Pevně věřím, že nebudeme v tomto ohledu jediní a přidají se i další obory. Střední i základní školy potřebují naši pomoc, jsou v tíživé situaci, na kterou často nebyly připravené. A pomoct samozřejmě potřebují i samotní žáci, pro které může být současná situace stresující.
Proti trudomyslnosti je ideální bojovat prospěšnou aktivitou. Využijme nastalé situace k tomu, abychom udělali co nejvíce dobrého pro kohokoliv dalšího, a v posledku tak pro nás všechny.“

Jan Chromý
lingvista, ředitel Ústavu českého jazyka a teorie komunikace Filozofická fakulta Univerzity Karlovy

Science Café Czech Republic přináší v době plné špatných zpráv poselství od českých vědců v akci #vedciprotitrudomyslnosti

Jsme na sociálních sítích