Science Café > Vědci proti trudomyslnosti > Dita Malečková: Strach zabíjí myšlení

Dita Malečková: Strach zabíjí myšlení

Povzbudivá poselství českých vědců v časech špatných zpráv

Případná nedůvěra k novým médiím, sociálním sítím a různým formám virtuální přítomnosti jako by zmizela přes noc, v níž jsme se, jak napsal jeden z mých kolegů, všichni stali youtubery a podcastery. Výuka na školách probíhá online, setkání a porady taktéž. Vznikají weby shromažďující informace týkající se pandemie, bezpečnostních opatření a vylepšení, ale třeba i dobrých nápadů, jak se zabavit, kam zajít na virtuální prohlídku světových galerií, na divadelní představení, na nezávislý film, na lekci jógy, nebo na operu – to pro ty, co z nějakého zvláštního důvodu už dávno nesedí u online her. Sociální sítě musí udržet nápor lidí s potřebou socializace a zákazem vycházení. Introverti se ovšem jen udiveně rozhlížejí, co že je potřeba řešit, a vracejí se pokojně ke své četbě. Vždyť, když odhlédneme od nebezpečí a potíží, zavládl nebývalý klid. Rodiče tráví více času se svými dětmi. Ti, co je mají, si více váží svých zahrad.
Zároveň všichni cítíme, že nastávají ohromné změny a že vlna solidarity je nesena napětím – ohledně přítomnosti a hlavně budoucnosti. Z různých koutů planety zaznívají hlasy zdůrazňující důležitost globální solidarity, stejně důležité jako otevřené platformy pro vědecké poznání a jeho aplikace – spolu s myriádou hlasů obávajících se konce světa. Je přirozené a předvídavé obávat se změn, ale nezapomínejme, že strach zabíjí myšlení. Nakonec je stejně nejdůležitější, jak se zachováme tváří v tvář nebezpečí a smrti – a odvaha, ohleduplnost, obyčejná lidská slušnost (to jsem si vzpomněla na Kurta Vonneguta, autora knihy Jatka č. 5 o náletu na Drážďany, kde zahynulo za dva dny statisíce civilistů, který napsal, že na světě by bylo dobře, kdyby prostě všichni byli obyčejně lidsky slušní) jsou hodnoty, které se nikdy neztratily. A dokud se neztratí, budeme taky pohrdat šejdíři, co chtějí vydělávat na strachu, nebo těmi, co využívají situaci k šikanování. Jsme totiž jedna velká síť – lidská síť – a hodnoty tvoříme my. Spolu s imunitní pamětí jsou tím, co po nás přetrvá.

Dita Malečková
filosofka, momentálně působí jako externistka na Studiích nových médií Filozofická fakulta Univerzity Karlovy a Centru audiovizuálních studií FAMU – Filmová a televizní fakulta AMU.

Science Café Czech Republic přináší v době plné špatných zpráv poselství od českých vědců v akci #vedciprotitrudomyslnosti

Fandíte Science Café?

 

Jsme na sociálních sítích