Science Café > Pozvánky > SC Tábor 26/02: Molekulární design a chemická syntéza nanoobjektů

SC Tábor 26/02: Molekulární design a chemická syntéza nanoobjektů

Víte, že vaše nehty rostou rychlostí 1 nanometr za sekundu? Nedivíme se, pokud je to pro vás obtížně představitelné. Nanosvět a  nanoobjekty jsou pro spoustu z nás jednoduše hodně malé věci (předpona nano- značí, že jde o milardtiny metru). Do nanosvěta se řadí jak například viry, tak struktury nových materiálů. A v lecčems nás dokážou překvapit. Vlastnosti nanoobjektů se totiž mohou výrazně lišit od těch,  které běžně přisuzujeme věcem okolo nás.

Nanochemici jsou dnes schopni vyrobit částice, které jsou podobné virům a také do nich vložit “program”, jak mají fungovat. Takové částice mohou být neviditelné pro imunitní systém. Mohou mít toxické vlastnosti, i když původně byly vyrobeny z látek, které jsou zcela neškodné.

Jak vyrobit nanoobjekty a jaké mají díky své velikosti tyto částice výhody? Co všechno nám v nanorozměru umožňuje vystavět uhlík?  Na tyto a další otázky odpoví Petr Cígler, který vede výzkumný tým syntetické nanochemie v Ústavu organické chemie a biochemie AV ČR. Kromě své vědecké činnosti, za kterou byl mnohokrát oceněn (v roce 2017 získal např. cenu Neuron Impuls za chemii), se věnuje také popularizaci vědy (např. v časopise ABC).

Termín: 26.2. 2019 (úterý), 19:00

Místo: DON klub – Divadlo Oskara Nedbala, Divadelní 218/2, Tábor

Přednášející: Petr Cígler

Vstupné: 50 Kč

 

Veronika Kašpárková

Fandíte Science Café?

 

Jsme na sociálních sítích