Science Café Czech Republic přináší první díl podcastu Science Café rozhovor. S našimi hosty si v něm povídáme o různých aspektech vědecké práce (např. o vědeckých múzách, financování, popularizaci, práci v týmu, hodnocení, zahraniční zkušenosti či kariérním postupu). Protože je však důležitým pilířem Science Café interakce vědců se zájemci o vědu, otázky mohou klást i fanoušci Science Café.
Prof. RNDr. Vojtěch Adam, Ph.D. se stal profesorem, ještě než dosáhl Kristových let, a nyní (o 5 let později), je vedoucím Ústavu chemie a biochemie Mendelovy univerzity v Brně a vedoucím výzkumné skupiny „Chytré nanonástroje“ na centru vědecké excelence CEITEC Vysokého učení technického v Brně. Stojí tedy v čele týmu čítajícího více než sto osob. Ostatně práce s nimi ho na jeho povolání baví nejvíc. V roce 2018 získal prestižní ERC grant na výzkum svého „osudového“ proteinu metalothioneinu, kterému se věnuje od svých 18 let. Šikovné využití některých izoforem tohoto proteinu by mohlo zefektivnit léčbu rakoviny. Vedle toho pátrá po (nano)alternativách vůči antibiotikům, která jsou vzhledem ke stále častějším případům bakteriální rezistence více než žádoucí, a také si „pohrává“ s technologií CRISPR, jež umožňuje editaci genetické informace.
Pokud si chcete záznam poslechnout, vůbec nevadí, že nevíte, co je metalothionein – povídali jsme si s ním totiž více obecně o vědecké práci, spolupráci v týmu nebo o financování vědeckého výzkumu.
Proč mu září oči, když mluví o ERC grantu, který se mu podařilo získat?
Jaká k němu vedla cesta?
A co je podle něj klíčové pro každý (nejen vědecký) pracovní tým?