Science Café > Praha > Matematika je dobrodružství i cesta k poznání reality, říká Karel Janeček

Matematika je dobrodružství i cesta k poznání reality, říká Karel Janeček

Kladli jste si někdy otázku, co některé lidi přitahuje na studiu matematiky? Host minulého pražského Science Café nám to prozradil v rozhovoru s Lukášem Soukupem, předsedou občanského sdružení Otevíráme, které v Praze přednášky pořádá. Přečtěte si celý rozhovor a pokud jste posezení s Karlem Janečkem nestihli, můžete si alespoň stáhnout jeho prezentaci v pdf zde .


Mottem Science Café je „věda jako dobrodružství“, je pro vás matematika dobrodružstvím?

Jednoznačně ano.

Co byste doporučil někomu, kdo by chtěl přijít matematice na chuť?

Velmi dobrou motivací pro studium teoretických disciplín může být snaha pochopitnějakým způsobem princip fungování tohoto světa. Další možnosti se otevírají při řešení hádanek a nejrůznějších logických hrách. Pamatuji si, že jako dítě jsem velmi rád četl a řešil logické úlohy v knize s názvem “Jak se jmenuje tato knížka?”.

V jednom rozhovoru jste uvedl, že se vám zřejmě podařilo s exaktními znalostmi nahlédnout do reality světa, mohl byste tento váš pohled na svět přiblížit?

Myslím, že se mi podařilo pochopit některé principy fungování lidské společnosti. Zejména se to týká uvažování a přístupu lidí k riziku obecně nebo chování založeného na emocích. To v některých situacích vede k neracionálnímu jednání a rozhodování. Obchodování na finančních trzích je speciální aplikace, kde je navíc velmi výhodné umět přibližně popsat realitu matematickým modelem.

V minulém roce jste založil nadační fond (pozn red. – www.nfkj.cz) za účelem podpory vědy a – mimo jiné – udělujete granty a dáváte ocenění vybraným vědcům (poz. red. – cena Neuron). Jakým způsobem budete žádosti o podporu vyhodnocovat, máte připravený nějaký algoritmus?

Posuzovat žádosti o granty budou odborníci v daném oboru. Hodnocení je samozřejmě subjektivní – naprostá objektivita je nemožná. Nicméně

posouzení budou odborná a rozhodnutí smysluplná. Projekty, které dostanou milionový grant, budou kvalitní vědecké záměry.

Jsme na sociálních sítích