Science Café > Praha > Tetování pohledem etnologie – téma pražského Science Café 11. března

Tetování pohledem etnologie – téma pražského Science Café 11. března

Kdy si první člověk vpravil pod kůži barvící pigment? Jistotu nebudeme mít nikdy, ale každopádně již víme, že tetování provází lidstvo nejméně po dobu 5 300 let. A právě o vývoji a významu tetování v historii lidstva se dozvíme více na Science Café v Praze v březnu. Hostem bude etnolog PhDr. et Mgr. Martin Rychlík, Ph.D.


V úterý 11. března od 19 hodin v kavárně Potrvá, Srbská 2, Praha 6. Jako vždy se můžete přidat i k události na Facebooku.


Víte, že nejstarším jistým důkazem tetování je mumie alpského Ötziho, který má na těle řadu modravých čárek; dost možná nikoliv z krášlicích, ale z léčivých či magických důvodů.


Ještě starší je nález pravděpodobně tetované linky kolem úst na mumii z Chinchorro (asi 8 000 let), ale tento “miniknírek” mohl vzniknout i nezáměrně – třeba při říznutí a zanesení sazí.


Lidé se tetovali a tetují kvůli svému „zkulturnění“, z rituálních důvodů, ale i proto, aby jiným sdělovali, že někam patří, že dobře válčí, že dospěli anebo že někoho milovali natolik, že si jej vepsali nejen do srdce, ale i pod kůži…

Fandíte Science Café?

 

Jsme na sociálních sítích