Science Café > Pozvánky > Science Café Praha 9/11: Tři roky výzkumu a života v Saudské Arábii (Lukáš Synek)

Science Café Praha 9/11: Tři roky výzkumu a života v Saudské Arábii (Lukáš Synek)

Uprostřed listopadu bývají někdy takové plískanice, že by člověk nejradši zalezl někam do tepla a nevylézal. Nebo odletěl jako pták na jih. Se ScienceCafé můžete mít obojí. Přijďte se ohřát do útulné kavárny v Kampusu Hybernská a zaposlouchejte se do vyprávění z jižních krajin. Tentokrát budeme mít sice jen jednoho hosta, ale ten vydá za dva. U Lukáše Synka z Ústavu experimentální botaniky AV ČR se totiž jeho vědecká dráha skvěle snoubí s dráhou cestovatele a fotografa. V roce 2015 se Lukáš na tři a půl roku přesunul do tajuplné Saúdské Arábie, kde se jal zkoumat nejen využití symbiotických bakterií na kořenech rostlin v zemědělství, ale i zemi samotnou. Čekají nás tedy hned dvě témata:
1) Bakterie podporující růst rostlin – nová přírodní technologie pro zemědělství
Rostliny žijí v symbióze nejen s houbami a známými hlízkovými bakteriemi, ale i s mnoha dalšími druhy prospěšných bakterií. Tyto zatím málo prozkoumané bakterie kolonizující kořeny usnadňují rostlinám příjem živin z půdy, produkují stimulační látky nebo potlačují škodlivé mikroorganismy, čímž podporují růst rostlin. Zejména ve stresových podmínkách dnešních klimatických změn představuje využití prospěšných bakterií v zemědělství efektivní a zcela přírodní technologii ke zvýšení produkce plodin.
2) Tři roky v Saúdské Arábii – jaká je ve skutečnosti?
Jak se žilo české rodině na mezinárodní vědecko-technické univerzitě KAUST a jak se Saúdská Arábie stala jejich druhým domovem. Přeneseme se za mediální obraz kontroverzního pouštního království a odhalíme jeho kulturní a přírodní zajímavosti: dunové pouště, skalní města, barevné sopky, nádherné kaňony, vlahé palmérie, horské mlžné lesy, korálové útesy, starobylé pevnosti nebo prehistorické skalní rytiny. Probereme, jací jsou místní obyvatelé a jaký je jejich vztah k cizincům i postoj k současným sociálně-ekonomickým změnám.
Termín: 9.11.  2021 (úterý), 19h
Místo: Kampus Hybernská, Hybernská 4, Praha
Host: Lukáš Synek, Ústav experimentální botaniky AV ČR
Odkaz na FB akci: https://fb.me/e/JsEGF6sH

Fandíte Science Café?

 

Jsme na sociálních sítích