Science Café > Praha > SC Praha slaví 100. setkání, buďte u toho!

SC Praha slaví 100. setkání, buďte u toho!

Science Café Praha – kolébka českých #sciencecafe má za sebou neuěřitelných 99 setkání! Přijďte s námi dovršit jubilejní stovku! V úterý 13. března se mimořádně sejdeme v salonku Café Lajka, kavárny kousek od Letenského náměstí.

Pozvání na tuto mimořádnou událost přijak Jan Konvalinka, prorektor pro vědu Univerzity Karlovy. Ve své vědecké práci se zabývá medicinální chemií a biochemií enzymů, které hrají klíčovou roli v životním cyklu virů (proteasa z viru HIV, enzymy viru chřipky a ZIKA) nebo v nádorovém bujení (nádory prostaty).

A téma 100. pražského Science Café? Co zmůže současná chemie s viry!

Virové choroby po staletí znamenaly smrtelné ohrožení lidského života, byly jedním z nejvýznamnějších příčin smrti. Dramaticky zasahovaly do osudu národů i celých civilizací. S nástupem očkování a zlepšením hygieny se zdálo, že ohrožení viry je minulostí. Koncem minulého století nám však epidemie AIDS, později SARS či eboly připomněly, že viry tu jsou stále s námi.

Na vybraných příkladech si ukážeme, jakým způsobem medicinální chemici vyvíjejí léky proti virovým chorobám, proč to trvá tak dlouho a proč je to tak drahé. Současně ukáže, jak se viry dokáží rychle a účinně proti lékům bránit – a co s tím moderní medicinální chemie může udělat.

Těšíme se na viděnou od 19 hodin! Namotivovat se můžete třeba rozhovorem s naším hostem 😉

Jsme na sociálních sítích