Science Café > Pozvánky > SC Praha 8/10: Úvod do teorie her a experimentální ekonomie

SC Praha 8/10: Úvod do teorie her a experimentální ekonomie

Vyplatí se při soutěžení odhalit svůj úspěch soupeři? Je strategičtější vyvinout větší úsilí na začátku, nebo raději v závěrečné fázi závodu? Za určitých předpokladů se tyto otázku dají odpovědět pomocí matematických modelů. Konkrétně, v případě soutěže firem v patentování se situace dá popsat relativně jednoduchým matematickým modelem, jehož analýza ovšem vůbec není přímočará.

Jak se takový model dá odvodit a analyzovat, zda jsou použité předpoklady smysluplné, a k jakým závěrům se dá dospět bude debatovat Pavel Kocourek, absolvent doktorského studia v Ekonomii na Newyorské univerzitě.

Běžný ekonomický model předpokládá, že my, lidé, jednáme chladnokrevně ve svůj prospěch. Důmyslně volíme svá rozhodnutí tak, jako geniální šachista volí své tahy ve hře. O tom, nakolik je takový předpoklad zavádějící, se přesvědčíte sami ve hře, kterou vás provede experimentální ekonom René Levínský.

Oba hosté působí na institutu CERGE-EI, společném pracovišti Univerzity Karlovy a Národohospodářského ústavu Akademie věd ČR.

Termín: 8.10. 2019 (úterý), 19:00

Místo: kavárna Potrvá, Srbská 2, Praha 6

Přednášející: René Levínský, Pavel Kocourek

Facebooková stránka akce

 

 

Veronika Kašpárková

Fandíte Science Café?

 

Jsme na sociálních sítích