Science Café > Pozvánky > SC Praha 12/03: Jednobuněčné organismy v nás a kolem nás

SC Praha 12/03: Jednobuněčné organismy v nás a kolem nás

Prvoci, pouhým okem neviditelní, jsou však všude kolem nás, a dokonce i v nás samotných. Tvoří podstatnou část živé přírody a z určitého pohledu je vlastně většina diverzity eukaryotických organismů tvořena právě prvoky. Přesto je biodiverzita prvoků dosud jen velmi málo prozkoumána a není výjimkou, že i na území ČR jsou objeveny zcela nové evoluční linie.

Většina prvoků sice žije volně, řada druhů ale vstupuje do dlouhodobého soužití s jinými organismy. Někdy jsou tyto vztahy vzájemně prospěšné, jindy jsou naopak pro hostitelské organismy nevýhodné (jsou to parazité). Cizopasní prvoci patří mezi významné patogeny jak lidí, tak i hospodářských a volně žijících živočichů, a dokonce i rostlin. Parazitičtí prvoci způsobují např. toxoplasmózu, malárii, úplavici či spavou nemoc.

Fascinujícím, ale i nebezpečným světem prvoků provedou návštěvníky březnového Science Café Ivan ČepičkaJan Votýpka z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy. Rozhovor s oběma vědci najdete na webových stránkách Science Café.

Termín: 12.3. 2019 (úterý), 19:00

Místo: kavárna Potrvá, Srbská 2, Praha 6

Přednášející: Ivan Čepička a Jan Votýpka

Facebooková stránka akce

Veronika Kašpárková

Jsme na sociálních sítích