Science Café > Pozvánky > SC Praha 11/02: Recyklace budoucnosti

SC Praha 11/02: Recyklace budoucnosti

Jaký je rozdíl mezi vysloužilými fotovoltaickými panely a peřím? Vlastně žádný. Obojí je možné bezodpadově recyklovat a získat čisté suroviny se širokým upotřebením. Když stojíte v supermarketu a v ruce držíte vaničku s očištěnými kuřecími prsy, napadne vás, co se stalo se zbytkem kuřete? Stehna leží ve vedlejším regálu, ale kam se ztratí peří ze 150 000 000 kuřat, které ročně v České republice sníme? Olga Šolcová vám ukáže, jak lze peří doslova přetavit v dále využitelnou směs aminokyselin a peptidů.

V druhé části večera vdechne Jakub Bumba druhý život fotovoltaickým panelům. Solární elektrárny mají životnost desítky let, nicméně nebudou fungovat věčně. Protože obsahují mnoho křemíku a dalších polovodičů tak potřebných pro výrobu veškeré elektroniky, bylo by velice nevýhodné tato zařízení nerecyklovat. Recyklace fotovoltaických panelů je dnes ale málo efektivní a představuje jistou ekologickou zátěž.

Přijďte se přesvědčit na 114. pražské Science Café, že česká věda toto umí změnit.

Olga Šolcová je vedoucí Oddělení katalýzy a reakčního inženýrství Ústavu chemických procesů AV, Jakub Bumba ve stejném oddělení dokončuje své doktorské studium. Na stránkách Science Café najdete krátký rozhovor s oběma řečníky.

Termín: 11.2. 2020 (úterý), 19:00

Místo: kavárna Potrvá, Srbská 2, Praha 6

Přednášející: Olga Šolcová, Jakub Bumba

Facebooková stránka akce

Veronika Kašpárková

Fandíte Science Café?

 

Jsme na sociálních sítích