Science Café > Praha > Marie Šabacká a Ondřej Sedláček: Věda ohně a ledu

Marie Šabacká a Ondřej Sedláček: Věda ohně a ledu

Hosty říjnového pražského Science Café budou Marie Šabacká z Jihočeské Univerzity a Ondřej Sedláček z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy. Jako ochutnávku toho, na co se můžete těšit, přinášíme s oběma vědci krátký portrétní rozhovor.

Marie Šabacká

 

Co se můžeme dozvědět díky studiu tropických ledovců?

 

Tropické ledovce jsou velice vzácné a rychle ustupují a jsou zatím relativně málo probádané. Chceme vědět, co na nich žije a jak se ty organismy liší od těch, které nacházíme jinde na světě. Snažím se při svém výzkumu pochopit, jak funguje celý ledovec jako ekosystém. Jak spolu jednotlivé složky koexistují, interagují, kde se tam bere energie, a co se s nimi stane po ústupu ledovců. 

 

Jak vypadá den na polární stanici?

 

Každý den je jiný. Pokud to počasí a podmínky (například na moři) dovolí, vyrážíme po snídani do terénu na odběr vzorků, měření, provádění experimentů apod. Tomu předchází důsledná příprava materiálu a bezpečnostních prostředků. Po návratu z terénu, což je často pozdě večer, ještě v laboratoři provádíme nejnutnější první zpracování vzorků, např. filtrování, fixace. Pokud není dobré počasí nebo máme volnější den, tak pracujeme v laboratoři a pomáháme s chodem stanice: vaření, úklid, sekání dříví, obsluha generátorů, drobné opravy, převoz kolegů do terénu na člunech apod. Když nám vyjde nějaký volný den, tak jdeme na výlet, hrajeme hry, koukáme na filmy nebo jen dospáváme. 

 

Raději ledovou kávu, nebo flambovanou palačinku?

 

Ledovou kávu s pořádnou porcí šlehačky a alpského rumu

Ondřej Sedláček

Patří požáry do české krajiny?

Jednoznačně ano, byly tu vždycky a náhodné události v současnosti potvrzují jejich pozitivní efekty na krajinu a biodiverzitu. 

Proč máte rád tanky?

Jsou schopny zastoupit jiné velké hráče, které jsme z krajiny vyhnali, jako je oheň, nebo jako jsou povodně, velcí kopytníci a podobně.

Raději ledovou kávu, nebo flambovanou palačinku?

Flambovanou palačinku, je v tom více dobrodružství.

 

Fandíte Science Café?

 

Jsme na sociálních sítích