Srdečně vás zveme na druhé Science Café venku, které pořádáme ve spolupráci pod záštitou Městské části Praha 2 již téměř tradičně venku na trávě na Karlově náměstí u sochy Elišky Krásnohorské (deku s sebou!).
Science Café venku: O štěstí
Vyhraje-li někdo v pokeru větší obnos peněz, pravděpodobně budeme tvrdit, jaké měl štěstí. Je to ale opravdu tak? Do jaké míry může za jeho výhru náhoda? A dokáže mu štěstí ve hře přinést štěstí životní? Dá se vůbec jakýkoliv forma štěstí změřit, nebo dokonce vědecky zkoumat? A co to vlastně je, takové štěstí?
Na tyto otázky se pokusí odpovědět tři hosté: Martin Dlouhý nám ukáže, že úspěch v hazardních hrách je o štěstí méně, než by se na první pohled mohlo zdát. Petr Synek představí, jaké chování by statisticky mělo vést k vyšší míře životní spokojenosti. A v protikladu k tomuto chladnému statistickému pohledu pak vystoupí filosofka Anna Hogenová, která bude hovořit o vnitřním prožitku štěstí.
Termín: 15.6. 2020 (úterý), 18:00 h
Místo: Karlovo náměstí, u sochy Elišky Krásnohorské (zobrazit na mapě)
Host č. 1: Martin Dlouhý
Když se účastníme nějaké hry, chceme vyhrát. Může nám k tomu pomoci štěstí? A co to vůbec znamená? Matematické modely teorie her nám ukáží, že role štěstí je ve společenských a sázkových hrách menší, než si obvykle myslíme.
Prof. Martin Dlouhý pracuje na Fakultě informatiky a statistiky Vysoké školy ekonomické v Praze. Zabývá se využitím matematických modelů v ekonomické teorii, podnikové praxi a také ve zdravotnictví. Vyučuje teorii her, simulaci podnikových procesů a kvantitativní modely v managementu.
Host č. 2: Petr Synek
Lze pomocí psychického nebo fyzického cvičení, změny životosprávy nebo jiných drobných změn ve vašem životě dosáhnout většího štěstí? Zodpovědět ty nejpřímočařejší otázky bývá většinou ten nejobtížnější úkol. Petr Synek a Jan Tužil hledali odpovědi pomocí standardizovaných postupů medicínského a epidemiologického výzkumu. S nedostatkem štěstí nakládali jako s nemocí, s postupy pro zvýšení míry štěstí jako s léky a s testovanými osobami jako s pacienty. Výsledkem je meta-analýza založená na 3438 primárních studiích. O její závěry se s Vámi podělí.
Petr Synek vystudoval parazitologii a zoologii na Přírodovědecké fakultě Univerzity Karlovy. Aktuálně se věnuje popularizaci evidence-based přístupu ve všech oblastech lidského konání a prodejem lanýžů (tento bussiness vybudoval také s pomocí evidence-based přístupu).
Host č. 3: Anna Hogenová
Plnost bytí přináší “tišinu duše”, sebepotvrzení ve čtveřině; ontologický komparativ a pocit štěstí, ontologie a onticita ve vztahu k fenoménu štěstí.
Anna Hogenová vystudovala v duchu kalokagathie Fakultu tělesné výchovy a sportu i Filozofickou fakultu Univerzity Karlovy. Nyní přednáší na Pedagogické fakultě a na Husitské teologické fakultě UK. Jejími ústředními body jsou pohyb a pravda.
* Vstupné je dobrovolné. Jsme ale malá neziskovka a bez podpory fanoušků, kteří se chtějí díky Science Café dozvídat něco nového, se neobejdeme. Budeme vděční za vaši podporu na https://www.darujme.cz/projekt/1202966
* Na akce neděláme rezervaci, přijďte prosím včas a vyberte si své místo, pokud chcete sedět, nezapomeňte si přinést deku 🙂
* Na akci budeme fotit
* Záznamy předcházejících Science Café si můžete pustit na www.slideslive.com/sciencecafe nebo na www.soundcloud.com/sciencecafe
* Hlavními partnery jsou společnosti LMC a MSD, partnery jsou Nakladatelství Academia, VESMÍR, SlidesLive a LukyLab
* Akce probíhá pod záštitou Městské části Praha 2