Science Café > Praha > Jan Konvalinka: Zatím virům taktak stačíme

Jan Konvalinka: Zatím virům taktak stačíme

Doc. RNDr. Jan Konvalinka, CSc. (1963) vede skupinu „Proteasy lidských pathogenů“ na ÚOCHB AV ČR, učí biochemii a molekulární biologii na katedře biochemie PřF UK a v současnosti zastává funkci prorektora pro vědu Univerzity Karlovy v Praze. Ve své vědecké práci se zabývá medicinální chemií a biochemií enzymů, které hrají klíčovou roli v životním cyklu virů (proteasa z viru HIV, enzymy viru chřipky a ZIKA) nebo v nádorovém bujení (nádory prostaty). Je autorem více než 130 odborných publikací, které byly více než 3 000x citovány.

Kdo je prohnanější: viry, nebo lidé?
Rozhodně viry, ale zatím jim taktak stačíme.

Které viry jsou ideální pro použití jako biologická zbraň?
Podle mého názoru žádné. Viry se (zatím) nedají dobře směrovat. Nutně napadnou i jiné cíle, než proti kterým byly zaměřeny. Možná by to šlo udělat tak, že útočící strana nechá tajně proočkovat své vlastní vojáky proti použitému patogenu, který by tak pro ně byl neškodný. Ovšem to by bylo velmi komplikované a šlo by těžko utajit.

Mnohem více bych se bál zneužití virů rukou těch, kteří chtějí šířit hrůzu, paniku a chaos, tedy teroristů nejrůznějšího ražení.

Co se stane, když se v jednom organismu potká více druhů virů najednou?
Virovou infekcí se spouští celá kaskáda procesů. Jedním z nich jsou určité imunitní reakce, které zajišťují, aby se do už jednou “obsazené” buňky další virus nedostal. Na druhou stranu, viry spolu mohou v organismu interagovat a vyměňovat si části genetické informace. Tímto “křížením” mohou vznikat nové, i velmi nebezpečné variety virů, proti kterým organismus nemá účinnou imunitní obranu.

Jak často dojde k objevu neznámého viru?
Příliš často se to neděje. Rozhodně ne v případě lidských virů nebo významných virů zvířat. Spíše se děje to, že viry velmi rychle mutují, rekombinují mezi sebou, a tak se dramaticky mění. Technicky jde tedy stále o tentýž druh viru, ale získává nové vlastnosti. A hlavně ho nedokáže dobře rozeznat imunitní systém.

Nové viry se objevují v důsledku toho, že lidstvo vstupuje do posledních ekologických nik, které dříve zůstávaly před člověkem uzavřeny. Musíme být připraveni na to, že se to bude dít i v budoucnosti.

Máte svůj oblíbený virus?
Bakteriofág lambda je fakt pěkný! Ale jinak je mým oblíbeným virem starý dobrý HIV.

Jan KonvalinkaRozhovor připravila Dominika Jettmarová.

Co zmůže chemie proti virům? Jakým způsobem chemici vyvíjejí léky proti virovým chorobám, proč to trvá tak dlouho a je tak drahé? Jak se viry lékům brání? Na tyto a další otázky odpoví docent Jan Konvalinka na přednášce a při následné diskusi v úterý 13. 3. od 19.00. Pozor, tentokrát v Café Lajka (U Akademie 11, Praha 7). Přidejte se k události na Facebooku a pozvěte i své přátele!

Dominika Jettmarová

Fandíte Science Café?

 

Jsme na sociálních sítích