Science Café > Praha > Aneta a Jan Lukačevičovi: Vesmírná flóra

Aneta a Jan Lukačevičovi: Vesmírná flóra

Hosty březnového pražského Science Café budou sourozenci Aneta a Jan Lukačevičovi. Jako ochutnávku toho na co se můžete těšit, přinášíme s oběma vědci krátký portrétní rozhovor.

Aneta Lukačevičová působí v Botanickém ústavu na Oddělení vegetační ekologie a hojně se věnuje popularizaci vědy. Sledovat ji můžete na instagramu …a opravdu je na co se dívat.

Čím tě Honza inspiruje?
Honza mě inspiruje hlavně tím, jak je zapálený pro věc, umí si jít za svým a jak je pracovitý. Když vidím, kolik toho stihne přes den, tak je mi pak hloupé sedět tolik hodin u hraní her na playstationu.

Co bys mu poradila?
Nebrat všechno tak vážně a zasmát se maličkostem.

Chtěla bys někdy bratra vystřelit do vesmíru?
No jasně! Myslím, že Honza patří na Mars.

Kolik máš účtů na sociálních sítích? Kolik jim věnuješ času?
Na instagramu mám dva účty, jeden soukromý, kam dávám především fotky svého pejska nebo nějaké přihlouplé memečka. Druhý účet je popularizační, kam píšu příspěvky z oblasti botaniky, fytopatologie, vegetační ekologie anebo paleoekologie. I tam čas od času hodím nějaké „zelené“ memečko. Snažím se jim věnovat jen tolik času, co mi škola, práce a sociální život umožní.

 

Jan Lukačevič se věnuje výzkumu na Oddělení kosmické fyziky Ústavu fyziky atmosféry Akademie věd ČR. Jeho tvář je celkem známá – najdete ji na stránkách mnoha médií. Na Science Café vystoupí se svou sestrou Anetou.

Čím tě Aneta inspiruje?
Imponuje mi její mezinárodní zkušenost z laboratoří a konferencí různě po Evropě. Do výzkumu se pustila ještě v dřívějším věku než já a zatím zvládá kombinovat výzkum, studium a popularizaci velice obstojně.

Co bys jí jako starší bratr poradil?
To, čím se snažím řídit sám. Aby zůstala trpělivá, zvědavá a pokorná ve svém snažení.

Dáváš sestře květiny? Jaké má nejraději?
Květiny úplně ne, ale zrovna k posledním Vánocům ode mě dostala kokedamu 🙂 Nejraději má beztak pokojovky, to jsou takové její děti.

Co fanynky?
No, občas někdo napíše, ale já doufám, že je zajímá především věda a třeba je inspiruju k tomu, aby se do vědy pustily jako ségra. Ve výzkumu jsou potřeba jako sůl.

Veronika Kašpárková

Jsme na sociálních sítích