Science Café > Olomouc > SC Olomouc 10/03: Hluboká mozková stimulace (nejen) u neurologických onemocnění

SC Olomouc 10/03: Hluboká mozková stimulace (nejen) u neurologických onemocnění

Hluboká mozková stimulace je zavedenou léčebnou metodou v léčbě především některých neurologických onemocnění s dominující poruchou hybnosti (Parkinsonova nemoc) a některé nemoci s dominujícím třesem nebo dystonií. Jedná se o nevyléčitelná neurodegenerativní onemocnění, a i když je hluboká mozková stimulace nedovede zcela vyléčit, dokáže poměrně efektivně některé příznaky mírnit.

Principem metody je vysokofrekvenční elektrická stimulace struktur uložených hluboko v mozku, nejčastěji v oblasti bazálních ganglií. Cíl stimulace závisí na dominujících příznacích, které je třeba ovlivnit. Do předem stanoveného cíle je pak s využitím moderních technologií trvale zavedena elektroda, která je spojena s programovatelným generátorem elektrických pulzů, implantovaným pod kůží pacienta.

Nespornou výhodou je možnost zcela reverzibilně měnit parametry a nastavení stimulace a reagovat tak na případnou progresi onemocnění. V současnosti je předmětem dalšího výzkumu její využití i u jiných onemocnění, jako epilepsie či bolesti hlavy, ale také u některých psychiatrických onemocnění, jako je obsedantně-kompulzivní porucha, deprese nebo Touretteův syndrom.

Se svými zkušenostmi návštěvníky seznámí lékař Martin NevrlýNeurologické kliniky Fakultní nemocnice a Lékařské fakulty Univerzity Palackého v Olomouci. Na klinice od roku 2005 pracuje především v Centru pro diagnostiku a léčbu neurodegenerativních onemocnění, kde se významně podílel na zavedení metod léčby pokročilého stadia Parkinsonovy nemoci, a sice právě hluboké mozkové stimulace a podávání kontinuálních intestinálních infuzí L-DOPA.

Termín: 10.3. 2020 (úterý), 17:00

Místo: Coffee Library, Biskupské nám. 842/1, 779 00 Olomouc

Přednášející: Martin Nevrlý

Facebooková stránka akce

Veronika Kašpárková

Fandíte Science Café?

 

Jsme na sociálních sítích