Science Café > Liberec > SC Liberec 9/10: O přejímání slov

SC Liberec 9/10: O přejímání slov

Na říjnovém libereckém Science Café se seznámíme s příklady různých typů slov, která čeština přejala z jiných jazyků, a pro pořádek a také trochu pro pobavení se seznámíme i s návrhy, jak by případně mohly vypadat jejich „ryze české” podoby. Stručně pohlédneme i opačným směrem: existují slova, která z češtiny přešla třeba do angličtiny či němčiny?

Na základě takových příkladů se zcela obecně zamyslíme nad tím, jaké jsou důvody mezijazykového přejímání slov a co slovní přejímky jazyku přinášejí – zda je přejímání slov mezi jazyky věc spíše užitečná, nebo zda to naopak jazyku (jakémukoliv: češtině, angličtině …) škodí.

Přednáškou bude návštěvníky provázet Karel Oliva – jazykovědec a popularizátor českého jazyka a znalostí o něm. Vystudoval matematickou lingvistiku na Matematicko-fyzikální fakultě Univerzity Karlovy, působil v Bulharské akademii věd, na univerzitě v německém Saarbrückenu a ve výzkumném ústavu pro umělou inteligenci ve Vídni, poté byl dlouhá léta ředitelem Ústavu pro jazyk český Akademie věd. Je autorem dlouhé řady odborných i popularizačních publikací, s výsledky jeho aplikované vědecké práce se setkáváte i v programovém balíku Microsoft Office.

Termín: 9.10, 2019 (středa), 18:00

Místo: Knihkupectví a antikvariát Fryč, Pražská 14, Liberec

Přednášející: Karel Oliva

Vstupné: 60 Kč, studenti a senioři 30 Kč

Facebooková stránka akce

Veronika Kašpárková

Jsme na sociálních sítích