Science Café > Jindřichův Hradec > Lukáš Čížek: K našim lesům se nechováme dobře

Lukáš Čížek: K našim lesům se nechováme dobře

Hostem prosincového Science Café Jindřichův Hradec bude Mgr. Lukáš Čížek, Ph.D., vedoucí  Laboratoře ekologie lesa, Entomologického ústavu Biologického centra AV ČR v Českých Budějovicích.  Vystudoval entomologii na Biologické fakultě Jihočeské Univerzity v Českých Budějovicích, přednáší na Jihočeské univerzitě.

Z lesů a stepí mírného pásu, kde od dětství honil brouky a hady, se přes krátkou exkurzi do ekologie mokřadů a delší exkurzi do ekologie tropických lesů dostal k ekologii a ochranářské biologii lesů a stepí mírného pásu a jejich šestinohých obyvatel. Pokouší se přispět k tomu, aby se z ochrany přírody stala racionální a efektivní činnost. Položili jsme mu několik otázek týkajících se situace v našich lesích.

 

Čím se zabývá vaše laboratoř?

Zabýváme různými aspekty ekologie hmyzu, mimo jiné i principy ochrany jeho rozmanitosti.  A protože rozmanitost hmyzu a přírody vůbec je výsledkem dlouhodobých procesů v krajině, dovedlo nás to ke studiu proměn krajiny, zejména lesů.

V jakém stavu jsou aktuálně naše lesy?

Samozřejmě jak kde. Někde jsou lesy krásné, jinde horší. Podstatné je, jak budou lesy vypadat za sto let. O tom totiž dnes rozhodujeme.

Je patrný rozdíl v hospodaření různých majitelů, kdo je po dle vás nejodpovědnějším majitelem – velcí majitelé, nebo drobní vlastníci lesů?

Vlastníků lesa je mnoho, hospodaří různě. Stát by je měl nechat, ať dělají, co umí. Ale polovina našich lesů patří státu. A vůbec nemáme jasno, k čemu by ty lesy mely sloužit. Zatím je vší silou ždímeme, chováme se, jako bychom neviděli jejich význam jinde, než v produkci dřeva. Kvůli pár korunám si tak zaděláváme na velké problémy v budoucnu.

Rozloha našich lesů je poměrně vysoká. Ale jsou to mnohdy spíše lesní plantáže. Nebylo by lepší pěstovat možná méně lesů, ale s vyšší biologickou diverzitou? Neprospělo by to krajině více?  

Lesa máme podstatně víc než dříve, většinou jsou to ale spíš plantáže. Jejich expanzi draze zaplatila naše příroda. Dřevo samozřejmě potřebujeme, ale budeme-li ve správě lesů pokračovat jako doposud, přijde to draho nejen přírodu, ale taky nás.

 

Science Café Jindřichův Hradec se bude konat 13. 12. od  18:00 v Muzeu Jindřichohradecka, Štítného ulice 124/I, J. Hradec.
Lukáš  Čížek se se v něm pokusí odpovědět na tyto a další otázky:

Proč je nejen kvůli změnám klimatu je nejvyšší čas na racionalizaci českého lesnictví?

Proč místo zisku z lesů dlouhodobě proděláme kalhoty?

Proč se civilizované země našeho dřeva štítí?  

Bližší informace naleznete na Facebooku.

Jsme na sociálních sítích