Science Café > České Budějovice > Výročí Einsteinovy teorie našima očima

Výročí Einsteinovy teorie našima očima

Před sto lety prezentoval Albert Einstein základní teze své revoluční teorie. Petr Pilař, organizátor Science Café v Českých Budějovicích, se rozhodl uspořádat mimořádný večer a tím uctít toto výročí. Hostem byl pan prof. Jiří Bičák, který je nejen výjimečným vědcem, ale i člověkem. Přečtěte si následující řádky, na nichž pan Pilař zachycuje svůj pohled na tento neobyčejný večer.

Viselo to ve vzduchu už od března, stoleté výročí od zveřejnění obecné teorie relativity musí být řádně uctěno. Koho pozvat? Volba byla jasná. Když jsem byl studentem čtvrtého ročníku gymnázia, jel jsem párkrát na „matfyz“ na popularizační přednášky o fyzice pro zájemce o studium. Přednášku o obecné teorii relativity tehdy vedl „jakýsi“ doc. Jiří Bičák. Uchvátil mě tehdy svým úvodem přednášky, v němž recitoval úryvek z Nezvalova Edisona: „Tisíc jablek spadlo na nos zeměkoule a jen Newton doved těžit ze své boule…“ To doprovodil kresbou jablka, na němž vzápětí ilustroval gravitační zakřivení časoprostoru. Efektní.

Matfyz jsem nakonec nestudoval, ale úryvek básně a pana, dnes už profesora, si pamatoval a po 32 letech ho pozval na Science Café. Stal se z něj mezitím jeden z nejlepších odborníků na relativistickou fyziku široko daleko, a tak jeho vystoupení v českobudějovickém Science Café 26. 11. 2015 bylo pro fanoušky vědy, speciálně pak fyziky, takovým malým svátkem. Před vystoupením na Science Café stihl prof. Bičák ještě vystoupení v Českém rozhlase České Budějovice. Prostor mezi oběma body českobudějovického programu pana profesora jsme vyplnili společným obědem v Mastných krámech a nad budvarským kroužkem diskutovali současný stav teoretické fyziky, rozplývali se blahem nad Einsteinovou knihou „Jak vidím svět“ a probírali jsme „ateistické náboženství“ Richarda Dawkinse. Když pak na Science Café dorazilo přibližně šedesát návštěvníků, lačných dozvědět se o Einsteinově nádherné a nepřekonané teorii něco více, a vystoupení prof. Bičáka odměnili dlouhým potleskem, byl důvod ke spokojenosti jednoho nadšeného organizátora Science Café zcela nezpochybnitelný. Toto Science Café bylo mimořádné. Nejen z hlediska jeho zařazení do programu, ale i pro svůj charakter. Pro fanouška vědy, jako jsem já, šlo o Vánoce s měsíčním předstihem.

Petr Pilař, Science Café České Budějovice

Jsme na sociálních sítích