Science Café > Brno > SC Brno 06/02: Co dokáže výpočetní fotografie

SC Brno 06/02: Co dokáže výpočetní fotografie

S příchodem inteligentních mobilních telefonů a ručních přístrojů vybavených integrovanými kamerami je dnes prakticky každý fotograf.

Každý den toho fotíme více a fotografujeme často ve vyšší technické kvalitě než kdykoli předtím. Sdílíme fotky, upravujeme je, vyhledáváme, archivujeme a vylepšujeme je pro nějaký konkrétní účel nebo prostě chceme, aby naše záběry vypadaly hezky.

Aktuální digitální fotoaparáty nejen zachycují světlo, ale ve skutečnosti počítají obrazy. Neexistuje prakticky žádný obraz, který by nebyl výpočetně zpracovaný. Obrázky pořízené amatérskými fotografy často postrádají kvalitu profesionálních fotografií a některá vylepšení a / nebo editace obrazu jsou nezbytné.

Co všechno s obrazem díky výpočetním metodám dokážeme, jaké možnosti se před námi otevírají v budoucnu a k čemu to všechno může být?

Náš host, Martin Čadík z Fakulty informatiky VUT, představí oblast výpočetní fotografie, její základní principy a aplikace (např. rozšíření omezeného dynamického rozsahu, rozšíření zorného pole nebo rozšíření hloubky ostrosti). Zaměří se ale i na svou nedávnou práci na automatické geografické lokalizaci obrazu.

Cílem jeho týmu je přesně nalézt polohu a orientaci kamery, která zachytila ​​obraz. Představují systém pro automatické zarovnání fotografie s georeferenčním 3D terénním modelem. Dále navrhují novou metriku pro zarovnání, která přesně předpovídá orientaci fotoaparátu, která bude následovat vizuální lokalizační krok ve velkém měřítku. S dostatečně přesnou shodou mezi fotografií a 3D modelem nabízí nové možnosti pro vylepšení obrazu.

 

Termín: 6.2. 2019 (středa), 18:00

Místo: kavárna Trojka, Dominikánská 9

Přednášející: Martin Čadík

Vstup volný

Facebooková stránka akce

Veronika Kašpárková

Fandíte Science Café?

 

Jsme na sociálních sítích