Science Café > Jindřichův Hradec > Magdalena Horníková: Když je člověk nachlazený, má zůstat doma a ne brát antibiotika

Magdalena Horníková: Když je člověk nachlazený, má zůstat doma a ne brát antibiotika

Rezistence bakteriálních kmenů vůči antibiotikům se především ve vyspělých zemích stává velkým problémem. Opět se potýkáme s infekcemi, které před dvaceti, třiceti lety byly okrajovou záležitostí. Dnes si s nimi občas nevíme rady. Tento problém se netýká jen lékařů a odborné veřejnosti, ale především nás potenciálních pacientů, a proto si zaslouží masivní osvětu. I ta bude součástí únorového Science Café v Jindřichově Hradci. 

Hostem bude MUDr. Magdalena Horníková, vedoucí lékařka ATB střediska Nemocnice České Budějovice. Položili jsme jí několik otázek, abyste věděli, čeho se bude jindřichohradecké  Science Café týkat.

 

Lze zjednodušeně říci, co je hlavní příčinou narůstající odolnosti baktérií vůči antibiotikům?

Lze i nelze, je to komplexní problém, který jsme si zavinili sami.  Souvisí s nadužíváním antibiotik v humánní medicíně a veterinární praxi. Souvisí to však celkově se situací v zemědělství a třeba i se zacházením s odpadními vodami. Komplexně vzato, je to svým způsobem ekologický problém, kterému lze předcházet tím, že nebudeme používat antibiotika, aniž bychom věděli proč.

Jak je na tom české zdravotnictví ve srovnání s jinými zeměmi, pokud se týká rezistence baktérií vůči antibiotikům?

V ČR se porevolučně poměrně rychle vyvíjí negativní situace a stává se podobná zemím s méně regulovanou antibiotickou politikou. Jinými slovy, zařadili jsme se k těm zemím, kde je poměrně výrazný výskyt rezistentních bakteriálních druhů.

Mají antibiotika ještě nějaký potenciál, nebo se musí nahrazovat novými léčivy?  A máme vůbec pro ruce nějakou účinnou náhradu?

Antibiotický potenciál se mění v čase, a to v souvislosti s mírou jejich (ne)rozumného užívání. Účinné náhrady jsou v současnosti v pozornosti zájmu. Jde především o viry napadající bakterie, tzv. bakteriofágy, a stříbro, které (ve formě disperze nanočástic – tzv. koloidního stříbra) má silné antibakteriální účinky.

Lze pro obyčejného člověka – potenciálního uživatele antibiotik – zformulovat nějaké jednoduché doporučení?

Lze, je-li člověk nachlazen, nechť zůstane doma a nebere antibiotika.

 

Únorové Science Café Jindřichův Hradec na téma „Nárůst rezistence bakterií jako důsledek nadužívaní antibiotik“ se bude konat 20. února 2019 od  18:00 v v Muzeu Jindřichohradecka ve Štítného ul. Magdalena Horníková se bude zabývat tím, jak působí antibiotika, zda jsou nahraditelná a jak se máme chovat jako pacienti.

Další informace najdete na Facebooku: https://www.facebook.com/events/293714987950627/

Fandíte Science Café?

 

Jsme na sociálních sítích