Science Café > Pro média > Tisková zpráva: Science Café hlásí rekordy

Tisková zpráva: Science Café hlásí rekordy

Science Café, neformální kavárenská setkání s předními českými vědci, slaví rekordy. Projekt, který již osm let přispívá k popularizaci vědy a výzkumu v ČR, se v prvním pololetí roku 2016  rekordně rozrostl. Pořádá se již v 17 městech, v kterých se jen od ledna do června uskutečnilo 82 akcí.

Chemik Michael Londesborough, historik Jaroslav Čechura, biolog Julius Lukeš, experimentální archeolog Pavel Pavel nebo neurobiolog Tomáš Páleníček – ti jsou jen někteří z desítek českých vědců, kteří se v první polovině letošního roku představili v rámci našeho Science Café.

Projekt, jehož českou verzi zahájilo před osmi lety v Praze sdružení Otevíráme, je unikátní platformou pro setkávání vědců s širokou veřejností. „Atmosféra kavárny pomáhá bourat bariéry, které někdy mezi vědci a veřejností existují,“ popisuje přednosti Science Café Hana Valentová, která stála u jeho vzniku spolu s Lukášem Soukupem, a dodává: „Večery Science Café jsou otevřeny všem – potkávají se zde všechny generace, od studentů až po seniory.“

„Science Café je skvělý nápad, jak přiblížit zdánlivě složité věci i laiků a umožnit jim setkat se s lidmi z různých vědních oborů a zeptat se na to, co je zajímá,“ představuje své dojmy ze Science Café Zdeněk Lokaj z Fakulty dopravní ČVUT, který vystoupil s přednáškou o vývoji autonomních aut. „V neformálním a uvolněném prostředí pro mě byla přednáška o příjemná a také velmi inspirující, protože jsem měl možnost povídat si se zajímavými posluchači, jejichž rozmanité otázky dávaly této problematice další rozměr, který mne vlastně nikdy ani nenapadl,“ doplňuje Lokaj.

K Praze postupně přibyla další města, kde se diskusní večery konají, a tak vznikla celostátní síť Science Café Czech Republic, kterou zaštiťuje právě spolek Otevíráme.

„Těší nás, že se projekt dostává i do menších měst, kde se podobných akcí moc nekoná. Přes osmdesát akcí, na nichž mnohdy kavárny praskají ve švech, je skvělý výsledek. Cenné na tom je, že jde o aktivitu zdola, nezaštiťuje ji žádná velká instituce. Podnětem pro organizování večerů vychází od nadšenců v jednotlivých městech,“ říká Valentová. Dnes se Science Café koná například v Brně, Kladně, Českých Budějovicích, Plzni, Blatné, Zlíně, Jihlavě, Jindřichově Hradci či Hořovicích. Na webu Science Café postupně vycházejí i profily pořadatelů.

Pohled na Science Café ze strany vědce i návštěvníka nabízí Martin Přeček, vědecký pracovník na ELI Beamlines, který vystoupil na pražském Science Café jako host a také ho pravidelně navštěvuje.

„Na Science Café mě velmi zaujala možnost se setkat s předními odborníky z oblasti přírodních a společenských věd. Do jisté míry bych jej vlastně doporučil především ostatním vědcům, protože získají velmi dobrý vhled do problematiky značně odlišných oborů. Navíc jsou přednášky podané formou, která je přístupná i pro jejich přátele, kteří ve vědě nepůsobí, takže na akce mohou chodit spolu. Navozená nálada a téma následné diskuse při návštěvě akce Science Café mi pak významně usnadňuje přiblížení i mého oboru,“ vysvětluje Přeček.

Z některých Science Café vznikají videozáznamy, které jsou ke zhlédnutí na portálu SlidesLive. V současnosti je zde zdarma k dispozici přes 100 záznamů ze Science Café (např. večery s Danou Drábovou, Markem Váchou, Jiří Grygarem, Helenou Ilnnerovou, Janem Sokolem a dalšími). Příznivci podcastů si zase mohou vybrat mezi desítkami zvukových záznamů Science Café na SoundCloudu.

Science Café má momentálně letní pauzu, ale od září zase pokračuje.

Science Café probíhá díky podpoře Nadačního fondu Neuron na podporu vědy, Nakladatelství Academia, časopisu Vesmír, společnosti LukyLab a portálu SlidesLive.

Máte zájem o více informací nebo fotografie? Ozvěte se nám:

Hana Valentová, koordinátorka Science Café Czech Republic
hanka@sciencecafe.cz, telefon: 607 809 951

Roman Hájek, PR manažer Science Café Czech Republic
roman@sciencecafe.cz, telefon: 605 452 469

Science Café Czech Republic – projekt zapsaného spolku Otevíráme

www.facebook.com/sciencecafe
www.twitter.com/sciencecafecz

Fandíte Science Café?

 

Jsme na sociálních sítích

Nové příspěvky