MENU
Vesmir

SC Praha 13/11: Akustický vesmír a Psychosociální výzvy pobytu ve...

10. 11. 2018 Praha

Jak zní vesmír?

Ve vesmíru by pro nás bylo ticho. Zvukové vlny se ve vzduchu příliš řídkém, tedy obsahujícím o mnoho méně částic než vzduch na Zemi, tak dobře nešíří. To ovšem neznamená, že tam žádné nevznikají.

Již v devadesátých letech se vědci pokusili poslechnout si planety a další kosmická tělesa. Převedli jimi vydávaná vlnění do pro nás slyšitelných zvukových vln. Využili k tomu záznamy z kosmických sond Voyager, Cassini, Galileo a dalších. Vznikly tak zajímavé nahrávky magnetického pole Jupiteru, radiových vln Saturnu nebo „pozdravy“ Slunce a prolétajících komet. Některé signály mají příliš vysokou frekvenci, byly proto zpomaleny. Některé byly naopak zrychleny, jako v případě Saturnu. Která vám zní nejpříjemněji? Děsí vás některá?

Dalšími hlučnými elementy ve vesmíru jsou pulsary. Pulsary jsou neutronové hvězdy, které při svém otáčení vydávají rytmické radiové signály.

Jaké má zvuk vlastnosti? Jak je to s přenášenou energií? Dá se mluvit o zvuku ve vesmíru? I na vaše otázky odpoví a názorné experimenty předvede Jakub Rozehnal, ředitel Hvězdárny a planetária hl. m. Prahy. Přijďte v úterý 13. listopadu na přednášku, která bude dokonce dvojitá. Druhým hostem bude Lucie Davidová s tématem psychosociálních aspektů kosmických posádek. Začneme tradičně v 19 hodin v kavárně Potrvá (Srbská 2, Praha 6). Přidejte se k události na Facebooku a pozvěte i své přátele!

 

Tags: , , , , ,

Comments are closed.