MENU
Science Café

Co znamená štěstí pro amazonské indiány? Přečtěte si rozhovor

Science Café v rámci Týdne vědy a techniky: 3. 11. o jedlých...

10. 9. 2009 Praha

V říjnu o tajemství amazonských indiánů

Říjnové Science Café se bude věnovat životu, zvykům, kultuře a mýtům amazonských indiánů. O kmenech žijících hluboko v pralesích Amazonie, k nimž však už bohužel částečně proniká naše civilizace, přijde vyprávět etnograf a cestovatel Mnislav Zelený – Atapana. Jeho partnerem v diskusi bude Jaroslav Dušek.

Inspiraci k otázkám můžete načerpat třeba v rozhovoru s Mnislavem Zeleným, který bude publikován v zářijovém vydání časopisu VTM Science a jehož prodlouženou verzi vám nabízíme i na našich stránkách. Ty amazonské indiány, kteří se sami dobrovolně (bohužel) vydali na cestu k naší civilizaci, pak můžete podpořit v rámci projektů nadace Velká Amazonie a tím je připravit na nástrahy, kterým budou muset čelit. Můžete si také poslechnout pořady Českého rozhlasu Leonardo, v nichž Mnislav Zelený vystoupil.

Těšíme se na vás v úterý 13. října od 19 hodin tradičně v kavárně Potrvá.

Tags:

7 Responses to V říjnu o tajemství amazonských indiánů

 1. Fanda napsal:

  Vážený pane Zelený-Atapano, pane Dušku, redakce Science Café,

  všem Vám děkuji za kulturně, filosoficky a vlastně po všech stránkách přínosný večer. Pro mě večer dost zásadní na to, abych překonal svou přirozenou lenost psát a sdílel svoje myšlenky s lidmi, kteří VĚDÍ.

  Pane Zelený-Atapano, získal jste si mě svým nadhledem, vtipem, vypravěčským talentem a jedinečným ryzím poselstvím z první ruky.

  Vás, pane Dušku, obdivuji pro Váš talent, vhled a schopnost hezky a jasně vyjadřovat nosné myšlenky. Potěšilo mě, že Vaše role životní zrcadlí některé Vaše divadelní role.

  Za usměrnění obtížně moderovatelné diskuze má mou poklonu organizátor akce. Byl jsem na Science Café poprvé. Přestože jsem byl dost skeptický, hlavně vinou názvu a loga evokujících souvislost se scientologickou církví, byl jsem mile překvapen.

  Naopak nemile mě překvapilo, jak může prosté vyprávění vyvolat tak podrážděné reakce. Dozvěděl jsem se toho hodně. Nejpodstatnějším poselstvím večera je však pro mě to, že sice mluvíme rozdílnými jazyky, ale pokoušíme se sdělit všichni totéž: „Já sem patřím taky! Pochopte mě! Potvrďte mě!“ To platí pro mě, vás, indiány, diskutéry večera a všechno živoucí. Často jsme hluší k volání ostatních a toužíme prosadit sami sebe. Pak jsme osamělí. Šeptejme každý tu svou mantru, ale jen tak hlasitě, abychom slyšeli dout vítr, bublat potok, vrčet větrák procesoru a šeptání ostatních. Jen tak si všimneme, až někdo utichne.

  Zaujala mě myšlenka, že indiánský šaman je dobrým andělem pro členy svého kmene, ale ďáblem pro kmeny nepřátel. Tato ambivalence byla postavena jako rozdíl oproti křesťanské ideologii. Třeba Bůh není dobrý ani zlý. Vždyť i peklo muselo být stvořeno Bohem. Adam a Eva jedli ze stromu poznání dobrého a zlého a nemohli dál žít v ráji. I my se učíme rozlišovat, co je dobré a zlé. My máme oproti Adamovi a Evě výhodu, že víme jaké to je, a rozlišování dobrého a zlého pro nás nemá lákavou chuť tajemna. Teď se místo hodnocení správnosti můžeme učit ocenit život samotný. Není právě to cesta do ráje? Zkoumat, chápat, pozorovat, spojit se, rozumět, prožívat.

  Věříme ve stvoření? V náhodnou evoluci? Ať už věříme čemukoliv, pokusme se najít společné znaky, například: Všichni a všechno pochází z jediného zdroje. V kreaci je to Bůh, v náhodné evoluci prvotní singularita. Z obou variant vyplývá, že jsme si všichni určitou měrou příbuzní. Já a indián máme společného předka. Ale i já a opice jsme bratři. I jednobuněčný organismus je můj sourozenec. Dokonce i já a kámen jsme ze stejné hmoty. celý vesmír je propojen předáváním energie a já jsem jeho součástí. Hmota je energie (E = mc²). Vše co jsme, co si myslíme, vše co nás obklopuje, je vibrující energie – vlnění – ozvěna minulého přeměňujícího se v budoucí.

  Existuje univerzální obecné poselství: Jsme různí, ale všichni pocházíme ze stejného zdroje a míříme stejným směrem.

  Káži o toleranci, protože to je ta moje mantra. Kéž, by ji každý slyšel a přijal nebo přišel s nějakou čistější a jasnější mantrou. Kéž bychom si vzájemně porozuměli a dobrali se nějaké shody. Pokud věříme všichni v totéž, ale nepokoříme se dost, abychom porozuměli jiným slovům, majícím tentýž význam, pak budeme do konce věků jen křičet jeden přes druhého. Jestli se ovšem nevyburcujeme k vzájemné agresi a následnému sebezničení. Myslím, že pan Dušek, když říkal, že indiáni nezaniknou, leda bychom zanikli s nimi, měl namysli právě toto. Tolerujme je, jejich kulturu, učme se od nich a díky této toleranci najdeme cestu sami k sobě.

  Tento dopis koncipuji jako veřejný, aby se každý mohl vyjádřit a připojit svůj komentář. http://sciencecafe.cz/v-rijnu-o-tajemstvi-amazonskych-indianu/

  Hezký den

  František Hrdý

 2. ondra napsal:

  @Fanda: pri vsi ucte k podobnym nazorum, nemyslim, ze by patrily na Science Cafe. Nechci mysticismu ubirat jeho misto na slunci, ale vedeckost bych posuzoval podle falzifikovatelnosti a (alespon nejake) nepredpojatosti. To podobne vypraveni nesplnuje.

 3. Fanda napsal:

  @admin: Omlouvám se, pokud je to off topic. Nejsem vědec, jen nadšený amatér. Snad se najdou jiní, kteří přijdou s komentářem pojatým dostatečně vědecky.

 4. Petr Tomek napsal:

  @František Hrdý: V některých věcech bohužel nemyslíte vědecky. Evoluce není náhodná, stejně jako mraveniště není náhodné. Možná až přijde na Science Café někdo, kdo bude umět evoluční teorii se vším jejím zpřesněním vysvětlit, mohl byste se zastavit. (Výklady typu „posledního kousne pes“ nebo „náhodně sestavený Boeing“ patří spíše do popkultury než do vědy) A co se týká rozhořčení – pokud mi někdo upírá můj duchovní život jen proto že jej nechápe, jsem rozhořčen a dotčen právem. Podobně když někdo používá jazyk který mu nepřísluší (tentokrát to byl jazyk fyziky) je správné jej napomenut. Nicméně jsem udělal vše proto, abych byl tvrdý ale nikoli mimo pravidla která vymezují dialog.

 5. Lenka Němečková napsal:

  Dobrý den,zaujalo mne docela striktní odlišení takzvaně „nevědeckých“ a vědeckých postojů, které zde – kromě konkrétnějšího komentáře pana Tomka- naprosto odsunlo do pozadí vlastní diskuzi k nabídnutému tématu.I to se přeci dá pojednat objektivním jazykem vědy. Naopak v dnešní době, kdy mystika či alternativní filosofické směry nabízejí lidem, kteří hledají odpovědi na svoje otázky, mnohdy pouze slepě konejšivou útěchu bez jejich původní duchovní závaznosti, by tato konfrontace názorů měla být více než žádoucí.Myslela jsem, že zájmem Science café je vědu popularizovat, zpřístupňovat veřejnosti…. Navíc ani ze samotného vědeckého bádání nemůžete nikdy zcela odstranit kreativní, doslova až mystický aspekt. Na vědci je pak teprve následně podávat důkazy a „opěrné body“ na cestě pro ostatní myslitele. Mne konkrétně by zajímaly další diskuzní příspěvky, které se vyjádří například k pojetí tolerance vůči pluralitě názorů a zásadních odlišností mezi „já a ten druhý“, bez toho, že bychom vše museli převádět na jednotný prazáklad či víru.

 6. fanyz napsal:

  @PT: Děkuji za reakci. Termín náhodná evoluce jsem použil, abych odlišil populární vědecký názor od toho křesťanského. Kreacionisté často též věří v evoluci, avšak nenáhodnou. Měl jsem zato, že v moderní evoluční teorii se počítá s prvkem náhody.

  To ale není pro myšlenku textu podstatné. Podstatné je, že vědec-nevědec, každý věří trochu něčemu jinému. Přesto jsou jisté styčné body, ve kterých se shodneme. Najděme pod pojmy společný význam!

 7. Petr Tomek napsal:

  @fanyz said: kreacionisté především věří v evoluci která by byla vlastně zbytečná, protože na jejím počátku stojí vševědoucí a všemohoucí bytost. Nebylo by tedy třeba vytvářet „mezikroky“. Proto také neustále hledají „mezičlánky“, které ale logicky neexistují protože každý tvor v úspěšné evoluční linii musí být plně životaschopný a zároveň nemá jeho vývoj předem daný cíl. Evoluce jako proces má ale zákonitosti, které se průběžně vyvíjejí, nelze o ní tedy tvrdit, že by byla založená jen na náhodě (přestože ji nevylučuje). Proto nefunguje argument kreacionistů o tom, že tornádo na vrakovišti nesestaví ze součástek Boeing.