Science Café > Praha > Pražské Science Café si po letní přestávce posvítí na detekci nebezpečných bakterií v potravinách

Pražské Science Café si po letní přestávce posvítí na detekci nebezpečných bakterií v potravinách

Odhalit bakterie, viry či toxiny v potravinách a nápojích přímo v restauraci nebo obchodě? V současné době spíš zbožné přání hygieniků a potravinářských inspektorů by se mohlo změnit v realitu díky výzkumu Ústavu fotoniky a elektroniky AV ČR. Zde se vyvíjejí malá přenosná zařízení – optické biosenzory – která by mohla sloužit mimo jiné třeba k rychlé identifikaci nebezpečných látek v potravinách. Ústředním bodem takového senzoru je povrch malého pozlaceného biočipu, který je pokryt vrstvou receptorů – speciálních biologicky aktivních molekul, které ve vzorku potravin dokáží na principu zámku a klíče rozpoznat a zachytit hledanou látku. A právě způsob ukotvení receptoru na čip je složitým krokem, který musí zohlednit řadu faktorů. Touto problematikou se zabývá projekt doktorky Vaisocherové, který byl letos oceněn také prestižním stipendiem L’Oreál pro ženy ve vědě.


Chcete se o použití biosenzorů a metodách úprav receptorů dozvědět více? A jak se nebezpečné mikroorganismy vůbec odhalují dnes? Přijďte na první poprázdninové SC, které bude hostit paní doktorku Hanu Vaisocherovou.


Těšíme se na vás 13. září od 19 hodin tradičně v kavárně Potrvá .

Přihlaste se a přidejte si toto vědecké povídání mezi své události i na facebooku.

Fandíte Science Café?

 

Jsme na sociálních sítích