Science Café > Plzeň > Science Café Plzeň: světlé informace o černých dírác

Science Café Plzeň: světlé informace o černých dírác

Populární teoretický fyzik Luboš Motl opět hostem v plzeňském Zach´s Pubu! Už nyní se můžete těšit na další skvělé vystoupení, které nás čeká 21. ledna v 19 hodin. Tentokrát probereme, proř jsou černé díry důležitými “laboratořemi”
21. století.

Je-li hustota hmoty moc velká, zkolabuje do objektu s natolik silnou gravitační přitažlivostí, že z něho nemůže uletět ani světlo. Nejdříve se mluvilo o “zamrzlých hvězdách”, ale John Wheeler je v 60. letech pojmenoval “černé díry“. Černé díry nejsou zcela černé, ale podobně jako “černá tělesa” o nenulové teplotě, i ony vyzařují trochu světla a tepelného záření. Jak objevil Stephen Hawking před 40 lety, žhnou. Dnes víme v podstatě jistě, že černých děr je ve vesmíru mnoho, včetně jedné obří uprostřed naší galaxie.

Podíváme se, co by pozoroval člověk, který by byl takovou dírou pohlcen a představíme teoretické základy obecné teorie relativity, včetně speciální teorie relativity, principu ekvivalence, zakřiveného prostoru a geodetik.

V posledních 20 letech vyšlo najevo, že černé díry si ve skutečnosti pamatují o hmotě, kterou vsály, všechno, ale otázky, proč černé díry “zachovávají informaci”, jsou vášnivě studovány a zpochybňovány některými z nejslavnějších fyziků světa dodnes.

Fandíte Science Café?

 

Jsme na sociálních sítích