Science Café > Organizátoři > Představujeme organizátory SC: Brno

Představujeme organizátory SC: Brno

Zajímá vás, kdo vlastně za projektem Science Café stojí? Kdo jsou ti, díky nimž se měsíc co měsíc můžete těšit na další diskuzní večery po celé České republice? Abyste i přes léto měli na našich stránkách co číst, přípravili jsme pro vás medailonky našich organizátorů, které zde postupně budeme zveřejňovat. Jako první přišlo na řadu Brno. Přečtěte si, jak Science Café v Brně vlastně začalo a co motivuje jeho organizátorky pokračovat dál.

Science Café začal v Brně organizovat před téměř šesti lety Craig F. Wilson, kterému se tenhle způsob popularizace vědy líbil. Asi o rok později se připojila Kristýna Kounková, která je dnes jeho hlavní tahounkou. Craig po nějaké době odcestoval a hosty domlouvali lidé ze Sdružení moravských pracovišť Akademie věd, od září 2013 Science Café připravovala převážně Kristýna za občasné (ale významné) pomoci přátel. Od začátku „sezóny“ 2015/2016 jsou organizátorky dvě:

Kristýna Kounková – na přednášky domlouvá prostory, stará se o facebookový profil Science Café Czech Republic a Science Café Brno, příležitostně rozesílá brněnským zájemcům krátké newslettery, řeší organizační záležitosti s domluvenými hosty a snaží se fotit. S nadšením „lajkuje“ a sleduje nejrůznější „vědátorské“ profily a stránky a s ještě větší radostí se pak dělí o to, co se na nich dozvěděla.

„Když zrovna nevisím na síti, studuju lidi a léčiva. Relaxuju hlavně venku při vycházkách, ideálně se psem. Teď trochu lenoším a kromě práce v rámci doktorského studia na Masarykově univerzitě a přípravy na státnice na farmacii se věnuju jenom Science Café. Dřív jsem sbírala pracovní zkušenosti třeba na filmovém festivalu, v organizaci UNIFER i jako redaktorka studentského portálu a lektorka vědeckých kroužků pro děti. A co mě baví? V tomhle jsem asi vážně šťastný člověk, protože mě baví všechno, co dělám.“

Zuzana Holubcová – Zuzka vystudovala v Brně farmacii, kde udělala i rigorózní řízení. V rámci doktorátu na Lékařské fakultě Masarykovy univerzity se věnovala studiu embryonálních kmenových buněk a v Cambridge pak sledovala proces meiózy u myších a později lidských vajíček. Pro brněnské Science Café letos na podzim začala vyhledávat a oslovovat hosty, připravuje grafické podoby pozvánek a dělí se s Kristýnou o povinnosti, které je potřeba zvládnout vždy přímo v den setkání Science Café.

 

3 otázky na Kristýnu Kounkovou

V čem vidíš největší poslání Science Café?
V rozšiřování obzorů, propojování lidí z různých oborů. Žijeme v době, kdy je všude kolem nás plno informací a
kdy existuje nespočet možností, jak téměř na kohokoliv najít kontakt. Problém je, že ty informace jsou často protichůdné a různě kvalitní. „Mít na někoho kontakt“ zase neznamená, že se s ním opravdu můžu pobavit. Díky Science Café se vlastně kdokoliv může zeptat na informace, které ho zajímají, odborníka, který stojí přímo před ním. A to ve chvíli, kdy dotyčný člověk počítá s tím, že se ho ostatní budou na něco ptát. Navíc se to celé odehrává „u kafe“. Na setkáních Science Café podle mě mizí klasické role „přednášející – posluchači“. Odstranění pomyslné bariéry mezi hostem a návštěvníky a neformální atmosféru vnímám jako velký benefit.

Co bys Science Café popřála do dalších let?
Samozřejmě vytrvalý zájem všech klíčových stran – návštěvníků, hostů, organizátorů a partnerů.

Co ti osobně Science Café nejvíce přineslo?
Zkušenosti a důvěru. Když jsem začínala, byla jsem ve druháku na vysoké. Uměla jsem trochu psát a měla zájem, to bylo všechno. Přesto jsem si mohla vyzkoušet všechny činnosti, které s sebou přípravy Science Café nesou, a mohla se pustit do čehokoliv, co mě lákalo. Od Hanky a Lukáše, zakladatelů Science Café, jsem při tom vždy cítila velkou důvěru a podporu, i když jsme spolupracovali převážně na dálku. Dodnes si vážím jejich přístupu a stavím na zkušenostech, které jsem získala.

Fandíte Science Café?

 

Jsme na sociálních sítích