Science Café > Brno > Co všechno ukrývá lékařská genetika? Odpověď najdete na únorovém SC Brno

Co všechno ukrývá lékařská genetika? Odpověď najdete na únorovém SC Brno

Od 6. února poběží brněnská Science Café opět v pravidelném režimu, tedy každou první středu v měsíci od 18:30, jako obvykle v Literární kavárně Academia (nám. Svobody 13).  Již brzy nás tedy čeká další zajímavý host, tentokrát prim. MUDr. Renata Gaillyová, Ph.D.

z Oddělení lékařské genetiky FN Brno a Biologického ústavu Lékařské fakulty MU Brno.


A o čem budeme mluvit? O tom že stejně jako jinde v medicíně platí i v lékařské genetice, že diagnóza nemoci je pouhý začátek.  K vhodné následné péči v tomto případě patří pomoc postiženému jedinci tak, aby porozuměl povaze a důsledkům geneticky podmíněného onemocnění a vyrovnal se s nimi. Je-li choroba dědičná, přistupuje další rozměr: potřeba informovat další členy rodiny o jejich genetickém riziku a možnostech, jak přápadné související okolnosti ovlivnit.  Jako je specifickým rysem genetické choroby její tendence vyskytovat se v rodině opakovaně, je specifickým rysem genetického poradenství nejen zaměřovat se na původního pacienta, ale také na členy jeho rodiny, a to současné i budoucí.


Máte osobní zkušenost s geneticky ovlivněnou nemocí nebo vás toto téma prostě jenom zajímá? Přijďte poslouchat, ptát se a diskutovat. Těšíme se na vás.


Science Café Brno organizují Kristýna Kounková a Lukáš Cibulka.

Jsme na sociálních sítích